Články odjinud

Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?

Příběh legendární sovětské čokolády Aljonka. Kdo je modrooká holčička na nesmrtelném obalu?

Obal mléčné čokolády Aljonka je notoricky známý nejen generacím Rusů, ale také Bělorusů nebo Ukrajinců, kteří se s variací obrázku malé holčičky nerozloučili ani po pádu Sovětského svazu. Na počátku příběhu legendární Aljonky stálo zadání vyvinout lahodnou mléčnou čokoládu, která bude cenově dostupná. Výsledná formule čokoládovny Rudý říjen se však stala ikonickou až poté, co se na obalu laskominy objevil portrét velkooké Jeleny Gerinasové.

Populární čokoláda Aljonka, kterou si v Rusku můžete zakoupit dodnes, je mnohými vnímána jako symbol šťastného a bezstarostného dětství. Experimentovat s různými čokoládovými směsmi začaly moskevské továrny na sladkosti v roce 1960. Zadání bylo jasné. Vyviňte čokoládu, která bude charakteristická svou krémovou chutí.

První Aljonka, kterou vyprodukoval závod Rudý říjen, stálý obal neměla. Čokoláda se začala prodávat v obalech s různými motivy i v různých barvách. Vedení podniku se brzy rozhodlo podobu produktu sjednotit a vybrat ilustraci, která se stane nepřehlédnutelnou.

Pokračování článku a další fotografie na Reflex.cz >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud