Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběhy 20. století: „Ale ona se přiznala, prosím vás!“ Přesvědčené komunisty revoluce nezlomila

1080p720p360p

Nadcházející díl televizních Příběhů 20. století do diskuse o normalizaci přináší další zajímavý pohled. Tentokrát pohled optikou těch, kteří tvořili jádro systému. Systému, v němž komunistická strana měla ústavou garantovanou „vedoucí úlohu“, tedy absolutní moc. V dokumentu promlouvají tři muži, kteří byli či ještě jsou členy komunistické strany. Jak se s odstupem dívají na své komunistické angažmá? Uvědomují si, že když se dnes mluví o době komunismu, mluví se také o nich? Je to reflexe, lítost, pokání, nebo naopak?

Na obrazovce se postupně odkrývá příběh jednoho dodnes věrného a přesvědčeného komunisty (Jaroslav Ondráček), někdejšího člena strany a „politruka“ Josefa Nitry a Bohumila Řeřichy, který byl ve straně – na rozdíl od dvou dříve jmenovaných – „jen“ deset let. A jak vyplyne z jeho vyprávění, motivaci měl snad až idealistickou. „Nepřineslo mi to žádné výhody… s pocitem viny budu žít až do konce života,“ říká v dokumentu a divák mu to opravdu věří. Jako jediný z trojice je ochotný prohlásit, že jsme dvacet let žili ve lži a jeho bezpochyby upřímná omluva všem, kterým komunistický režim ublížil, je jednou z nejsilnějších chvil filmu.

Jako jeho přímý opak vystupuje Jaroslav Ondráček, důchodce, který ještě do nedávna pracoval jako předseda okresního výboru KSČ. Celoživotní havíř a hrdina socialismu, který „to dotáhl“ až do ÚV KSČ je doteď přesvědčen, že se za komunismu lidem žilo lépe. Jeho hodnocení justičních komunistických vražd hned v úvodu dokumentu je pro diváka „rána přímo na komoru“ (čtenář odpustí trošku expresivnější vyjádření). Ondráček zdá se měl a má vždycky jasno – celý život v Žacléři fáral na dole Jan Šverma, četné aktivity spojené s funkcemi ve straně dělal vždycky zdarma a až po práci, na 1. máje to byla vždycky krásná a nikomu nenucená oslava a Havel a celý disent byl „placený ze Západu.“ Kdyby svými slovy a postoji nelegitimizoval totalitní režim, který zničil život staticícům lidí a zemi zavřel na 40 let do nesvobody, člověk by mu jeho jistotu a cílevědomost snad i záviděl.

Někde mezi tím „dobrým a zlým“ (kdybychom chtěli velmi ploše popsat Řeřichu a Ondráčka) je další z mužů, který vypráví svůj příběh – Josef Nitra. V komunistické straně byl téměř celou husákovskou éru, v letech 1973 – 1990. Byl tedy opravdu hodně „uvnitř“, na druhou stranu ale jako by to celé tak nějak míjelo kolem něj, bez větších dramat. Je vidět, že si je velmi dobře vědom všeho, co se dělo (všichni, kdo po r. 1968 vstupovali do strany, podepisovali souhlas se vstupem vojsk Varšavské smlouvy, takže on samosebou také). Chartu 77 četl, ale nepodepsal ji, protože „to bylo mimo jeho uvažování“.

Byl vojákem z povolání a instruktorem kulturně-výchovné činnosti. Že dosáhl v osmnácti letech po důstojnickém kurzu na podpraporčíka, říká s lehkou hrdostí v hlase, podobně v dobrém rozpoložení ale líčí i to, že vedl dechovku a cimbálovku. Těžko říci, co mělo u něj větší prioritu. Že angažmá v socialistické armádě a ve straně přinášelo značné výhody, to nezastírá (půl roku práce a už auto). S podivuhodnou otevřeností a jakousi vyrovnaností, bez zaváhání nebo lítosti popisuje, jak viděl změnu režimu („nemohl jsem připustit, že prohrajeme, ale prohráli jsme“). 

TV Příběhy 20. století, díl 5. – Straníci. Režie: Viktor Portel, scénář: Adam Drda. Dokumenty vysílá ČT v neděli po 18 hod. večer. Reprízy pak v pondělí 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny už odvysílané díly najdete v iVysílání České televizeDokumenty vycházejí z vyprávění, natočeného pro sbírku Paměť národa. Filmová ukázka: Česká televize, fotografie: Paměť národa.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1