Články odjinud

Příběhy 20. století: „Byl pro mě hrdinou, já jsem jím nebyl,“ říká kamarád o těžce nemocném Juliu Vargovi

1080p720p360p

Na čtvrtý díl televizních Příběhů 20. století se těžko dívá. Na rozdíl od předcházejících třech dokumentů to však není až tak kvůli tomu, co se na obrazovce říká. Hlavním hrdinou je tentokrát těžce nemocný Julius Varga. Jak však z dokumentu vyplyne, litovat jej není vůbec třeba. Ač od dětství trpěl nevyléčitelnou nemocí, zažíval v životě až neuvěřitelné naplnění a vnitřní svobodu. Takovou, jakou by mu mnozí z nás možná mohli závidět.

Vyprávění je opět poskládáno ze vzpomínek natočených pro Paměť národa a z dalších archivních dokumentů. Tentokrát však k divákům nepromlouvá hlavní hrdina, ale jeho blízcí, kteří na něj vzpomínají. Nepřekvapí, že nejdojemnější je vyprávění maminky, učitelky Dany Vargové. Právě za to, jak se o syna starala a byla oporou jemu i jeho aktivitám, dostala v roce 2014 Cenu Paměti národa.

Kromě počátečního dojetí při vyprávění o tom, jak „Julkovi“ nemoc v devíti letech objevili, už pak hovoří klidně, vyrovnaně. Ač sama nevěřící, podporovala syna v jeho cestě k víře a umožňovala mnoha lidem navštěvovat Julkovy domácí semináře. Přestože se sama příliš nestarala o politickou situaci, pomáhala vytvořit v jejich malém šumperském bytě svobodný prostor, kam za jejím synem chodili přátelé a kam dojížděli i „známí“ disidenti z Prahy a špičky katolické církve. O tom, že se malý Julek nakazil nevyléčitelnou nemocí kvůli špatné vakcíně ze Sovětského svazu a komunistická strana odmítla umožnit mu léčbu v zahraničí, nepadne ve filmu ani slovo. Nečekejte stížnosti nebo zahořklost. Tenhle příběh je spíš o statečnosti, podpoře, soucitu, důvěře a lásce.

Na kameru promlouvají kromě paní Vargové také dva blízcí přátelé, kteří znali Julka od dětství. Vzpomínají, jak za ním nejdříve přišli jen ze slušnosti. „Později jsme ale my za ním začali chodit se svými problémy, těžkostmi… byl to velký, úžasný duch, uvězněný v bídném těle,“ vzpomíná na něj Jana Pospíšilová, jedna z někdejších spolužaček a v současné době učitelka. Svůj pohled vypráví i Jan Horníček: „Byl hodně sklíčený, smutný a člověk se cítil tak nějak nesvůj, asi provinile za to, že je zdravý,“ vzpomíná na svou první návštěvu u Julia Vargy.

Později ale došlo k zásadnímu zlomu: Julius Varga, ač vychováván ateisticky, začal věřit a přijal Boha. Nechal se pokřtít a později přijal řeholní svěcení a stal se dominikánem. „Došel k tomu tak nějak sám, asi četbou a přemýšlením,“ vzpomíná Julkova maminka a dodává: „Pak u nás začaly domácí semináře, to politické dění jsem chápala jen z části,“ dodává.

V archivním dokumentu, který byl ve filmu použitý, k tomu Julius Varga říká: „Patřím k těm, kteří byli určeni Bohem, aby byli vždy k dispozici lidem.“ Nedá se popřít, že ta slova opravdu žil a naplňoval. U Vargů doma se četly knihy, probíhaly diskuse, semináře, přátelé si chodili pro radu, podporu i pro samizdat. Určitě nebylo překvapením, že jejich dům byl brzy pod dohledem normalizační StB.

Situace už byla samozřejmě jiná než v 50. letech, kdy byli křesťané tvrdě pronásledováni a faráři a řeholníci zavíráni do lágrů, mučeni, izolováni a ponižováni. Mnozí i odsouzeni za podvracení republiky či velezradu. Během normalizace vykonávali dohled nad církvemi státní tajemníci, ti mohli udělit či odejmout souhlas k duchovní službě. Pokud člověk neuposlechl jejich „rady“, obvykle to bylo označeno jako „maření dozoru“ a mohly následovat až dva roky vězení. A tak postupně vznikala „podzemní církev“, složená z malých kroužků věřících a tajných seminářů v bytech. Její zásadní postavou na Šumpersku byl právě Varga. V 70. a 80. letech už měla StB jasný názor: „Můžete chodit do kostela, ale zakazují se jakékoli náboženské veřejné projevy, šíření duchovní literatury…“.

A tak byl Julek jednoho dne povolán na výslech k StB. Nebál se ani v nejmenším, dělal si z toho legraci. Maminka syna na vozíku vzala k výslechu a došlo k překvapivému momentu - zjistila, že jeden z vyšetřovatelů je rodič žáka, kterého ve škole učí. Během výslechu Julius vše popřel, nikoho nejmenoval, varoval všechny ostatní.

V roce 1989, během hektických dní sametové revoluce, a i po ní se Varga stal jednou z hlavních postav vznikajícího Občanského fóra v Šumperku. Ve svobodné společnosti už byly návštěvy u Julia doma jiné, ubylo návštěvníků. „Všude byla spousta podnětů, možná i rozptýlení od toho, aby se člověk soustředil na spirituálnější věci,“ vzpomíná na 90. léta Julkův přítel Jan, dnes učitel.

V roce 1996 Julia Augustina Vargu jeho nemoc přemohla. Snad to nebude znít příliš cynicky, ale divák tak trochu čeká, že se smrtí byli Julius i jeho nejbližší smířeni. A je to tak. „Život není definitivním cílem,“ říká ve filmu Varga.

Na filmu, ač není jednoduchý ke zhlédnutí, je zajímavých několik věcí. Je dobře, že tu nevystupují známí disidenti. Dva obyčejní lidé (myšleno jednoznačně v kladném slova smyslu) vyprávějí o neobyčejném přátelství a osudu. Jsou skromní, nenápadní, není tu žádná show, ani velká gesta. Ale asi o to lépe lze vnímat, co říkají (Jan: „Není pasivní přístup také napomáhání režimu? Asi to není úplně správné, že člověk odvrátí hlavu od toho, co se děje, od skutečnosti, se kterou nemůže nic dělat.“). A možná každý z nás by si přál, aby o něm přátelé řekli: „pro nás byl hrdinou“.

Víra v Boha, ač je v tomto příběhu naprosto zásadní, je ve filmu zmíněna velmi civilně. Není tu jakkoli vnucována, spíše ji popisují jako „velkou věc“, díky které lidé prožili smysluplný život. A sympatické je i to, že se příběh neodehrává v některém z větších měst. Kdo si myslel, že v regionech nebyly osobnosti a neděly se zajímavé věci, ten se hluboce mýlil. Šumperk svého hrdinu měl. Hrdinu, který dokázal, že když člověk najde vnitřní svobodu a naplnění, lze překonat cokoli.

Autorem scénáře k dokumentu „Legenda o svatém Juliovi“ je Mikuláš Kroupa, režíroval Petr Hátle. Na 4. díl dokumentárního cyklu Příběhy 20. století se můžete podívat v neděli 1. října od 18.05 na ČT2. Reprízy jsou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny odvysílané díly TV Příběhů 20. století nabízí iVysílání na webu ČT.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818