Příběhy 20. století: Socialistická vojna. Šikana, buzerace i sebevraždy | info.cz

Články odjinud

Příběhy 20. století: Socialistická vojna. Šikana, buzerace i sebevraždy

Vojna za socialismu byla esencí normalizace, zhuštěním šikany, vymývání mozků, převýchovy. Kdo měl trošku jiný názor, než většina (a dal jej najevo), čekala ho obvykle mnohonásobně horší reakce, než v běžném životě „venku“. Autentické výpovědi lidí, kteří o svých zkušenostech mluvili pro dokumentační projekt Paměť národa, se v novém filmu z televizní série opět střídají s dobovými televizními záběry. 

Příspěvek z Televizních novin roku 1982 a další perly z archivu ČT vykreslují absurditu celého normalizačního informování veřejnosti – ukázat, jak se v Československu staráme o naše občany, co vše pro ně zařídíme a jak budou v socialistickém zřízení lepšími lidmi. Co si o tom občan doopravdy myslí, to už je jeho věc. Hlavně, když moc nevybočuje z řady.

V dokumentu „Vojna“ (režíroval Radim Špaček, scénář napsal Mikuláš Kroupa) mluví o své zkušenosti dva zajímaví muži – Roman Cajthaml, „kluk z undergroundu“, a básník Petr Hruška. A znovu jsou to svědectví, která divák možná jen tak nezaslechne. Při sledování jejich vyprávění si uvědomí, že povinná služba v Československé lidové armádě byla nejen ztracený čas, ale pro mnohé i morální dilema. A připomeňme ještě fakt, že naše tehdejší armáda plně podléhala direktivám, které zadala Moskva, takže byla nástrojem okupační moci.

Ne každý se smířil s tím, že se do systému československé armády na dva roky ponoří. Roman Cajthaml se raději přihlásil jako dělník do ČKD – což byla jedna z mála možností, jak se vojně vyhnout (kromě modré knížky, která se nesháněla snadno). Přesto byl nakonec odveden k útvaru, který měl na starosti sovětské rakety. Odhodlal se však k odvážnému kroku – utekl, doma vzal pas a odjel do Polska. Jak jeho velké dobrodružství pokračovalo, vypráví v dokumentu.

Protikomunisticky smýšlející Petr Hruška mluví o tom, jak byl na vojně svědkem několika pokusů o sebevraždu, včetně jednoho odvedeného až do konce. „Voják se zastřelil na stráži, protože nebyl schopen takovou míru potupy a ponížení dále zvládat,“ vzpomíná Hruška. Dál vypráví, jak se jednou při nástupu postavil nadřízenému (povzbuzen několika pivy, poté, co utekl z kasáren do hospody). Diskutovat se nevyplatilo, zavřeli ho a už bylo jasné, na jaké straně stojí.

Možná proto, že byl „problémista“ dostal pak na starosti to, co mu nejvíce ubližovalo: přidělili ho k eskortě, která chytala a znovu na vojnu odváděla vojáky, kteří utekli. Petr Hruška ve filmu vypráví o vypjatých situacích, kterým musel čelit a je patrné, jak jej takové okamžiky musely drásat. „Byl to nejintenzivnější kontakt s fyzickým i psychickým terorem, jaký jsem zažil,“ vypráví pro Paměť národa.

TV Příběhy 20. století, díl 7. – Vojna. Režie: Radim Špaček, scénář: Mikuláš Kroupa.  Dokumenty, které vycházejí z nahrávek pro sbírku Paměť národa, vysílá ČT v neděli v 18.15 hod. večer. Reprízy jsou v pondělí 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny už odvysílané díly najdete v iVysílání České televize.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud