Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběhy 20. století: V neděli startuje nový dokumentární cyklus o životě v normalizačním Československu

720p360p

Na obrazovku České televize se v neděli dostává první film z nové série dokumentů „Příběhy 20. století“. Všech šestnáct dílů se týká období normalizace. První z nich se jmenuje „Agent Vian“ a mapuje příběh hudebníka Jiřího Imlaufa a grafika a copywritera Petra Mičky. 

Imlauf i Mička v osmdesátých letech studovali pedagogickou fakultu v Ústí nad Labem, byli v kruhu nejbližších kamarádů. I když byla jejich oborem občanská výchova a měli se stát budoucími „hlasateli ideologie“, spojovala je nechuť k režimu. Ale jak vzpomíná jeden z nich, mělo to svoje limity: „My těm hajzlům ukážem, ale nejdřív dostudujem!“.

V prosinci 1987 se oba kamarádi vydali vlakem do Prahy, kde se pak zúčastnili protirežimní demonstrace na Kampě. Vzpomínají, jak oběma přišlo předvolání k výslechu. Jeden z nich byl předvolán později podruhé a hrozili mu vyhazovem ze školy. „Na konci výslechu jsem měl něco podepsat. A to bylo ono,“ říká o začátku své spolupráce s StB. A později to doplní: „Teď to vypadá nepochopitelně, ale co by člověk neudělal, aby mohl dostudovat školu? …Věděl jsem, že je to zlo, ale tenkrát jsem to udělal.“

Dokumentární cyklus „Příběhy 20. století“ poběží na ČT2 od 3. 9., diváky čeká 16 dílů po 26 minutách. Premiérový díl bude na ČT2 odvysílán každou neděli od 18.15 hod., reprízy pak budou v pondělí od 19.15 a ve středu v 18.00 na stejném kanále. Všechny díly budou ke zhlédnutí také v iVysílání na webu ČT.

Ještě tísnivější atmosféru, než jaká vznikne už jen samotnou poměrně otevřenou výpovědí obou mužů, dodávají filmu archivní záběry z instruktážního filmu StB nebo ukázky ze spisu agenta Viana. Studenta, který se pravidelně scházel s nadřízeným důstojníkem, mluvil s ním o tom, co dělají jeho přátelé nebo známí a dvakrát také od StB dostal honorář. Diváci ale nemohou čekat jednostranné názory nebo odsudky. Závěr je na nich samotných.

Jak a kdy se přátelé dozvěděli, o spolupráci svého kamaráda s StB? Odsoudili ho? Je pro ně věc stále živá? Vyčítá si on dnes svoje jednání? Odpovědi se dozvíte v neděli 3. 9. od 18.15 hod. na ČT 2. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744