Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Příběhy obětí z Vegas: Muž zachránil život své ženě. „Cítila jsem, jak ho střelil,“ vzpomíná

Příběhy obětí z Vegas: Muž zachránil život své ženě. „Cítila jsem, jak ho střelil,“ vzpomíná

Po tragické nedělní střelbě v Las Vegas, která se zapsala do dějin Spojených států jako nejhorší masakr svého druhu, se dostávají na veřejnost další příběhy obětí. Zdravotník, který zemřel, když se snažil zachránit svojí manželku, nebo učitelka, která měla na starosti děti se zvláštními potřebami – to jsou jen někteří z těch, kdo úder vraha nepřežili. Zemřelo celkem 59 lidí a stovky dalších skončily v péči lékařů.

Jedním z těch, kdo neměli štěstí a nestačili se před palbou schovat, byl Sonny Melton. Zdravotní pracovník z Tennesee zemřel, když se snažil před střelbou ochránit svojí ženu Heather. „Zachránil mi život. Chytil mě a začal utíkat. Pak jsem cítila, jak ho střelil,“ svěřila se CNN. „Chci, aby všichni věděli, že byl laskavý a milující.“

Sonny získal titul v oboru ošetřovatelství v roce 2015. „Určitě jste se někdy setkali s člověkem, který byl dobrý a laskavý. Tak přesně takový byl Sony,“ řekl jeden z profesorů jeho domovské univerzity. Soustrast Sonnyho rodině, ale také všem, kteří při útoku někoho ztratili, vyjádřil i guvernér Bill Haslam. „S Chrissy vyjadřujeme soustrast a posíláme modlitbu za Sonnyho Meltona ze západu Tennessee,“ napsal na svůj Twitter.

Další z obětí je 33letá Rachael Parkerová, která pracovala na policejním oddělení v kalifornském Manhattab Beach. „Pracovala u nás přes 10 let a bude nám velmi chybět,“ zaznívá od jejích kolegů. Kromě ní se na koncertu v Las Vegas nacházeli i další tři její kolegové, jeden z nich byl sice postřelen, ale podle policie utrpěl jen lehké zranění.

Smrtelnému zranění se nevyhnula Sandra Caseyová, středoškolská učitelka z Manhattan Beach, která se specializovala na výuku dětí se speciálními potřebami. „Naši studenti, zaměstnanci i rodiče jsou ze smrti Sandry zdrcení. Ztratili jsme úžasnou učitelky, která svůj život zasvětila pomoci těm, kteří ji nevíce potřebovali,“ řekl jeden z jejích kolegů.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1