Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Přijde vám iPhone příliš drahý? Ve Venezuele by vás přišel na miliony

Přijde vám iPhone příliš drahý? Ve Venezuele by vás přišel na miliony

iPhone rozhodně není levným zbožím. Existují však země, kde se dá pořídit takřka za polovinu ceny, na kterou jsme v Česku zvyklí. Na srovnání cenovek v sedmi desítkách zemí se zaměřila společnost  Linio, která každoročně sestavuje svůj žebříček.

Ze srovnání vyšlo najevo, že nejlevěji se dá iPhone pořídit v africké Angole, kde jeho cena činí 401 dolarů, v přepočtu tedy zhruba 10 tisíc korun. Velmi levný je iPhone také v bohatém Japonsku.

V Evropě se smartphony Apple prodávají nejvýhodněji ve Finsku, kde v průměru stojí 470 dolarů (11 800 korun). Poměrně dobře vyšla ze srovnání i cena v České Republice, kde srovnávaný model stojí průměrně 584 dolarů (14 950 korun). O něco hůře pak dopadlo sousední Slovensko, kde lze iPhone pořídit za 623 dolarů.

Zdaleka nejvíce ovšem za telefon od Applu zaplatíte ve Venezuele, kde se díky masivní inflaci vyšplhala cena spotřební elektroniky do rekordních výšin. Přístroj zde tedy vyjde v přepočtu až na dva miliony korun. Podobně je to v zemi i s dalšími produkty, prakticky veškerá elektronika je kvůli ekonomické krizi nedostupná. Například cena Macbooku zde dosahuje 176 tisíc dolarů (6,9 milionu korun). Faktem je, že starostí Venezuelanů se teď točí kolem úplně jiných věcí, než jsou modely iPhonu.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link