Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Princ Charles Britům k srdci nepřirostl. Většina ho za krále nechce, trnem v oku je i jeho choť Camilla

Princ Charles Britům k srdci nepřirostl. Většina ho za krále nechce, trnem v oku je i jeho choť Camilla

Princ Charles, bývalý manžel princezny Diany a první v nástupnictví na britský trůn, se oblíbenosti u Britů rozhodně netěší. Podle nových průzkumů by si většina obyvatel ostrovní země přála, aby se přeskočila jedna nástupnická linie, a trůnu se při případné abdikaci Alžběty II. ujal přímo její vnuk, princ William. 

Podle ankety deníku Sun by si 51 procent Britů přálo, aby jejich příštím panovníkem byl princ William. Bývalého manžela princezny Diany, prince Charlese, by si na trůně přálo vidět jen 22 procent obyvatel ostrovního království a 11procentní podporu má Williamův mladší bratr, princ Harry.

Podle anket britských deníků však bude ještě hůř. Pokud se princ Charles britským králem opravdu stane, většina veřejnosti rozhodně nebude mít radost z toho, pokud jeho manželce jedné z příčin krachu manželství s princeznou Dianou, Camille vévodkyni z Cornwallu, připadne titul britské královny. Přálo by jí ho jen jen 27 procent obyvatel, třetina lidí by se spíše přikláněla k tomu, aby používala titul princezna. 

Důvodem rekordně malé podpory prince Charlese a jeho choti je blížící se 20leté výročí nešťastné smrti princezny Diany, ale i nedávné zveřejnění dalších Dianin nahrávek v televizní stanici Channel 4. Na nahrávkách Diana osočuje svého manžela, že ji podvádí právě s Camillou, načež jí princ Charles odpověděl: „Přece nebudu jediný princ z Walesu, který nikdy neměl milenku.“

Princ Charles je v pořadí nástupnictví na britský trůn první, princ William druhý. Na třetím a čtvrtém místě jsou pak děti prince Williama, princ George a princezna Charlotte, pátý je jeho bratr princ Harry. Pravidla nástupnictví se výrazně změnila v roce 2011.

Trůn Williamovi připadne ve chvíli, kdy Alžběta II. abdikuje, odejde do důchodu, nebo zemře. Zatím se zdá, že nejpravděpodobnější je první scénář.

Alžběta II., v současnosti nejdéle sloužící panovnice na světě, údajně na abdikaci pomýšlí za čtyři roky, kdy jí bude 95 let. Uvedl to list Daily Mirror s odvoláním na zdroje blízké dvoru. Na královnin pokyn podle nich již začala příprava dokumentů týkajících se předání trůnu svému následníkovi. „Její Veličenstvo královna si je vědoma svého věku a chce si být jistá, že až nastane čas, předání trůnu proběhne hladce," uvedl informovaný zdroj.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1