Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problém, který nikdo nedomyslel. Znečištění rapidně snižuje výkon solárních panelů

Problém, který nikdo nedomyslel. Znečištění rapidně snižuje výkon solárních panelů

Solární energie má pomoci ulevit městům od znečištěného vzduchu, sama ale na špatné ovzduší doplácí. Vědci z Dukeovy univerzity odhalili, že škodliviny, které se usazují na povrchu solárních panelů, mohou snížit jejich efektivitu o více než čtvrtinu. Provozovatelé kvůli tomu přichází o miliardy dolarů.

Výzkumníci publikovali studii v časopise Environmental Science & Technology Letters. Varují, že znečištěné ovzduší může mít za následek miliardové ztráty. Nejhůře jsou na tom země, které do solární energie aktuálně investují největší částky, tedy Čína, Indie, nebo státy Arabského poloostrova.

V Indii zkoumal vliv znečištění také spoluautor studie profesor Michael Bergin. „Šokovalo mě, jak špinavé byly panely, které mi ukázali tamní kolegové,“ cituje ho web televize CBS. Spolu s indickými kolegy teorii o sníženém výkonu takového zařízení potvrdil.

Bergin zjistil, že panely pokrýval z 92 procent prach, zbývajících osm procent tvořily iontové a uhlíkové látky. Ačkoli jsou v menšině, právě ony způsobují největší škody, jelikož brání v přístupu slunečnímu světlu.

„Věděli jsme, že znečištěné ovzduší škodí lidem a přispívá ke klimatickým změnám, ale nyní víme také, jak škodlivé je pro solární energii. Je to jen další důvod pro světové lídry, aby přistoupili k omezení emisí,“ prohlásil Bergin.

Vědci odhadují, že v dalších znečištěných oblastech (Arabský poloostrov, Čína) se ztráty energie pohybují mezi 17 a 35 procenty. Čína takto podle nich každý rok ztrácí desítky miliard dolarů.

Klíčem ke zlepšení je také pravidelná údržba jednotlivých zařízení. Ta může zlepšit výnosy ze solárních systémů. Když se ale panely čistí špatně, vede to naopak ke ztrátám a existuje riziko, že člověk poškodí jejich důležité a drahé součásti.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744