Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Problémy s erekcí i homosexualitou. Mladí Afghánci mohou volat na horkou linku

Problémy s erekcí i homosexualitou. Mladí Afghánci mohou volat na horkou linku

"Nedokážu to bez viagry," šeptá mladý Afghánec do telefonu. Bojí se, aby ho neslyšel někdo z rodiny. Na druhém konci linky ho uklidňuje profesionálně znějící hlas: "Milý bratře, netrap se tím. Nejsi sám. Pomůžeme ti tvůj problém vyřešit." V konzervativním Afghánistánu je kulturně nemyslitelné hovořit veřejně o sexuálních problémech, které jsou považovány za perverzní. Mládež však dnes může svěřit své obavy na lince pro mládež a obdržet rady, ať jde o problémy s erekcí nebo s homosexualitou, píše agentura AFP.

"Jestliže se přítele nebo rodiny zeptáte, co dělat při impotenci, okamžitě jste považován za nemorálního, nestoudníka nebo zženštilého," tvrdí asi dvacetiletý mladík. "Tahle služba je pro nás požehnáním," dodává.

Horká linka pro mládež byla vytvořena v roce 2012 za podpory Populačního fondu OSN (UNFPA). Pracuje v ní desítka osob v Kábulu. Jde o muže a ženy vyškolené sexuologem, kteří denně odpovídají na stovky telefonátů mladých Afghánců. Pomáhají rovněž radami nešťastně zamilovaným nebo těm, kdo jsou nuceni ke sňatku.

Poruch sexuálního života se však týká 70 procent všech telefonátů, říká ředitel tohoto centra Abdulláh Šahíd. "Mladí se nás ptají na všechno. Dívky se zajímají o antikoncepci, porušení panenské blány nebo jak přistupovat ke svatební noci," uvádí.

Afghánská mládež, často označovaná jako generace 11. září, protože se narodila po americké intervenci, kdy byl v roce 2001 svržen Taliban, je zmítána mezi tradicí a moderním životním stylem. V zemi, která ignoruje sexuální výchovu a sexuology považuje za západní výmysl, je více než 60 procent obyvatel mladších pětadvaceti let.

Sňatek je většinou jedinou možností, jak ukojit sexuální touhu, protože každá podoba vztahů mezi opačnými pohlavími je odsuzována. Mnoho mladých si však nemůže dovolit finančně náročnou svatbu nebo bohaté věno.

Podle některých expertů není bez souvislosti frustrace ve věku bouřících se hormonů na jedné straně s výbuchy násilí, které pravidelně otřásají zemí, na druhé straně. "Sexuální problémy často vyvolávají domácí násilí, polygamii. Snažíme se mladé muže a ženy přesvědčovat, že řešení vždy existuje a že nejsou sami," říká Šahíd.

Afghánské ministerstvo zdravotnictví loni otevřelo v Kábulu několik klinik pro mladé, kteří se zde mohou svěřovat se svými problémy, včetně sexuálních, odborným poradcům. Navštěvuje je mnoho žen a tato koncepce je úspěšná.

"Nebyla jsem schopná hovořit o svých problémech s matkou nebo sestrou. Tady mohu mluvit otevřeně," přiznává jednadvacetiletá Rajhana.

Horké linky a kliniky kromě jiného také varují mladé lidi před nebezpečím nechráněného pohlavního styku nebo před zneužíváním viagry.

Malá modrá pilulka, které se tu říká kobra, raketa nebo přítel velkých rodin, byla většině Afghánců před americkou intervencí neznámá. Od té doby se stala tak populární, že se o ní traduje, že ji Ústřední zpravodajská služba (CIA) dávala za odměnu těm, kdo jí pomáhali bojovat proti povstalcům.

Často se objevuje téma homosexuality, která je označována za úchylku a islám ji zakazuje. Pravidelně se lidé ptají, zda se dá homosexualita léčit. "Jednou nám volala žena zoufalá z toho, že se její partnerka provdala," vzpomíná Abdulláh Šahíd, který se musí omezit na to, že volajícím pomáhá popřemýšlet a klade otázky, jako: Myslíš, že můžeš žít v Afghánistánu jako lesba?

Zástupci ministerstva zdravotnictví nedávno na Kábulské univerzitě zahájili kampaň týkající se těchto otázek, ale pobouření studenti je obvinili z podpory nemorálního jednání.

"Pokusili jsme se jim vysvětlit, že tento program je v souladu s předpisy koránu. Narazili jsme však na zeď. Pro mnohé jsou rozhovory o sexu jen známkou nemorálního proselytismu," ujišťuje úředník ministerstva zdravotnictví.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1