Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Proč chcete rohingské dívky? Jsou nejšpinavější," ptal se pasák novinářů v utajení. Prodává i děti

„Proč chcete rohingské dívky? Jsou nejšpinavější," ptal se pasák novinářů v utajení. Prodává i děti

Utrpení Rohingů, kteří prchají z Barmy do sousedních zemí, dostává další rozměr. Prostituce v uprchlických táborech a v jejich okolí ohrožuje nejen mladé ženy, ale také děti. Pasáci s nimi obchodují i na internetu.

Tým novinářů z BBC se spolu s neziskovou organizací Sentinel, která se snaží bojovat proti vykořisťování dětí, rozhodl pomoci orgánům činným v trestním řízení a rozkrýt alespoň část sítě, která stojí za obchodováním s nezletilými.

720p 360p
Rohingové

Podle reportérů je situace v táborech velmi neutěšená a vyhlídka lepšího života je pro jejich obyvatele lákavá. Obchodníci často rodinám nabízejí, že děti zaměstnají v zahraničí nebo v bangladéšském hlavním městě Dháka jako služebné, pomocnou sílu v kuchyni nebo hotelu. Prostituce se ale i vědomě často stává jedinou možností, jak v těžkých podmínkách přežít.

Pouhých 48 hodin poté, co se vyšetřovací tým BBC zajímal u majitelů penzionů a menších hotelů, kde se běžně prostituce provozuje, o sexuální služby, dostal k dispozici telefonní čísla pasáků. Novináři se jich s vědomím policie zeptali, zda jsou v nabídce pro cizince i mladé rohingské dívky.

„Máme mnoho mladých dívek, ale proč chcete Rohingy? Ty jsou nejšpinavější,“ odpověděl na dotaz reportéra. Právě tyto dívky jsou v hierarchii na nejnižším stupni a jsou považovány za nejméně žádoucí. Novináři dostali na výběr dívky od nejrůznějších pasáků. V záplavách fotek si mohli vybrat kteroukoli, podle obchodníků bylo všem dívkám mezi 13 a 17 lety.

Dívky prý mnohdy bydlí u pasáků doma. Pokud nejsou zrovna s klientem, starají se o domácnost. „Dívky si dlouho nenecháváme, většinou sem přijíždějí muži z Bangladéše, kteří se s nimi začnou po čase nudit. Mladé dívky navíc způsobují rozruch, takže se jich potom zbavíme.“

Novináři nakonec vybrali dvě dívky a na místo předání vyslali muže, který se vydával za klienta. U hotelu ale kromě objednavatelů čekala i policie. Řidiče, který dívky na místo odvezl, okamžitě zatkla. Jedna z dívek pomoc odmítla, druhé, které bylo teprve 15 let, poskytli pomoc odborníci. Obě dívky shodně tvrdily, že mají na výběr mezi chudobou a prostitucí, bez ní by nebyly schopné zajistit sebe ani své rodiny.

Rohingové jsou podobné situaci vystaveni v celém regionu. Například dětem, které se dostanou do Kalkaty, kde také vzkvétá sexuální průmysl, jsou vystaveny indické doklady. Tím ztratí svoji původní identitu a jsou v podstatě nedohledatelné. Oddělení počítačové kriminality v Dháce tvrdí, že se se sexuálními službami přes internet obchoduje i v uzavřených skupinách na Facebooku.

Na šifrovaných webových stránkách lze podle policistů najít i platformu, kde si lidé vyměňují své zkušenosti právě se sexem s nezletilými. Jeden uživatel dokonce sepsal podrobný návod, jak se v tomto ohledu dá využít uprchlická krize Rohingů a jak se nejlépe vyhnout odhalení.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1