Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Proč chcete rohingské dívky? Jsou nejšpinavější," ptal se pasák novinářů v utajení. Prodává i děti

„Proč chcete rohingské dívky? Jsou nejšpinavější," ptal se pasák novinářů v utajení. Prodává i děti

Utrpení Rohingů, kteří prchají z Barmy do sousedních zemí, dostává další rozměr. Prostituce v uprchlických táborech a v jejich okolí ohrožuje nejen mladé ženy, ale také děti. Pasáci s nimi obchodují i na internetu.

Tým novinářů z BBC se spolu s neziskovou organizací Sentinel, která se snaží bojovat proti vykořisťování dětí, rozhodl pomoci orgánům činným v trestním řízení a rozkrýt alespoň část sítě, která stojí za obchodováním s nezletilými.

720p 360p
Rohingové

Podle reportérů je situace v táborech velmi neutěšená a vyhlídka lepšího života je pro jejich obyvatele lákavá. Obchodníci často rodinám nabízejí, že děti zaměstnají v zahraničí nebo v bangladéšském hlavním městě Dháka jako služebné, pomocnou sílu v kuchyni nebo hotelu. Prostituce se ale i vědomě často stává jedinou možností, jak v těžkých podmínkách přežít.

Pouhých 48 hodin poté, co se vyšetřovací tým BBC zajímal u majitelů penzionů a menších hotelů, kde se běžně prostituce provozuje, o sexuální služby, dostal k dispozici telefonní čísla pasáků. Novináři se jich s vědomím policie zeptali, zda jsou v nabídce pro cizince i mladé rohingské dívky.

„Máme mnoho mladých dívek, ale proč chcete Rohingy? Ty jsou nejšpinavější,“ odpověděl na dotaz reportéra. Právě tyto dívky jsou v hierarchii na nejnižším stupni a jsou považovány za nejméně žádoucí. Novináři dostali na výběr dívky od nejrůznějších pasáků. V záplavách fotek si mohli vybrat kteroukoli, podle obchodníků bylo všem dívkám mezi 13 a 17 lety.

Dívky prý mnohdy bydlí u pasáků doma. Pokud nejsou zrovna s klientem, starají se o domácnost. „Dívky si dlouho nenecháváme, většinou sem přijíždějí muži z Bangladéše, kteří se s nimi začnou po čase nudit. Mladé dívky navíc způsobují rozruch, takže se jich potom zbavíme.“

Novináři nakonec vybrali dvě dívky a na místo předání vyslali muže, který se vydával za klienta. U hotelu ale kromě objednavatelů čekala i policie. Řidiče, který dívky na místo odvezl, okamžitě zatkla. Jedna z dívek pomoc odmítla, druhé, které bylo teprve 15 let, poskytli pomoc odborníci. Obě dívky shodně tvrdily, že mají na výběr mezi chudobou a prostitucí, bez ní by nebyly schopné zajistit sebe ani své rodiny.

Rohingové jsou podobné situaci vystaveni v celém regionu. Například dětem, které se dostanou do Kalkaty, kde také vzkvétá sexuální průmysl, jsou vystaveny indické doklady. Tím ztratí svoji původní identitu a jsou v podstatě nedohledatelné. Oddělení počítačové kriminality v Dháce tvrdí, že se se sexuálními službami přes internet obchoduje i v uzavřených skupinách na Facebooku.

Na šifrovaných webových stránkách lze podle policistů najít i platformu, kde si lidé vyměňují své zkušenosti právě se sexem s nezletilými. Jeden uživatel dokonce sepsal podrobný návod, jak se v tomto ohledu dá využít uprchlická krize Rohingů a jak se nejlépe vyhnout odhalení.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867