Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proč se Rudé náměstí jmenovalo Požár a dalších 14 zajímavostí, které jste o Rusku nevěděli

Proč se Rudé náměstí jmenovalo Požár a dalších 14 zajímavostí, které jste o Rusku nevěděli

Největší stát světa má zcela pochopitelně ohromné množství svých „nej“ a také různých historických, geografických a dalších zajímavostí. Ruský člověk je zároveň vyhlášený tím, že je schopen si poradit v jakkoliv nepříjemné situaci. Právě díky pověstné vynalézavosti občanů země jsou některé věci možné jedině v Rusku.

1. Petrohradský hotel Astoria se měl stát dějištěm velkolepých oslav. Právě toto místo si vybral Adolf Hitler, aby tam oslavil své vítězství nad Sovětským svazem. Nacistickému diktátorovi se do toho ovšem tak trochu zamotal Stalingrad, takže se party nakonec nekonala.

2. Název ústředního bodu celého Ruska, kterým je Rudé náměstí, vůbec nemá co do činění s komunisty. Svým jménem se pyšní už od 17. století a výraz „krasnyj,“ který dnes znamená „rudý,“ se tehdy používal rovněž ve smyslu „krásný.“ Předtím se ploše říkalo „Požár,“ podle vzniku náměstí vypálením dřevěných domů za Ivana III. v roce 1493.

3. Subbotnik a voskresnik, podle ruských jmen pro sobotu a neděli, jsou názvy pro tradici dobrovolničení ve veřejném zájmu. Lidé se tak v těchto dnech scházejí, zametají ulice a uklízejí město. Potíž s tou dobrovolnickou činností je, že se datuje od dob komunismu, kdy to s tím samostatným rozhodováním nebylo tak úplně jednoduché. Nicméně si Rusové subbotnik a voskresnik tak oblíbili, že je praktikují dodnes, stejně jako jiné státy bývalého SSSR.

4. Tuhé ruské zimy jsou pověstné po celém světě. Rampouchy, které visí v chladných měsících z moskevských okapů, jsou natolik masivní, že by hravě dokázaly člověka zabít. Chodníky pod nimi tak bývají uzavřené, aby nedošlo k neštěstí.

5. Jednou z nejznámějších stanic moskevského metra je Ploščaď Revoljucii, nazvaná podle nedalekého Revolučního náměstí a otevřená v roce 1938. Její součástí je celkem 72 soch a reliéfů, z nichž jedna se blýská zlatem do dálky. Jde o sochu psa, o které Rusové věří, že sáhnout jí na čenich nosí štěstí. Mimochodem – ruské metro se pyšní titulem toho nejkrásnějšího na světě a kromě toho veřejného existuje i v tajné podobě jako Metro 2, které spojuje strategické vojenské objekty.

6. Rusové milují šatny, takže se předem smiřte se skutečností, že s kabátem nebo objemným zavazadlem do restaurace, baru, muzea nebo galerie nevejdete. Předtím vás totiž jistě někdo vyzve, abyste si odložili v šatně. Tak neváhejte a svěřte své cennosti bábuškám šatnářkám.

7. V Petrohradě poblíž mostu, který vás zavede k pevnosti Petra a Pavla, najdete v řece sošku zajíce. Ušáci v minulosti obývali přilehlý ostrov a nevyhnaly je ani četné povodně v 18. a 19. století. Když zajíce trefíte mincí, budete prý mít štěstí.

8. Mysleli jste si, že na čele žebříčku států, kde se vypije nejvíce alkoholu za rok, je Ruská federace? Omyl. Rusové jsou až na čtvrtém místě, před ně se dostali Bělorusové, Moldavani a Litevci. Národním pitím, které dala země světu, je vodka, což – světe div se – pochází od slova voda.

9. Poblíž pobřeží odlehlého poloostrova Čukotka se rozkládá ostrov Yttygran, který láká návštěvníky na pozoruhodnou „Alej velrybích kostí.“ Pozůstatky ohromných mořských tvorů se zde nacházejí pečlivě naaranžované a řada lidí je přesvědčena, že tomu tak je s ohledem na rituály.

10. Pokud nechcete být za změkčilce a sraba, dejte si pozor, jak nosíte ušanku. Pokud totiž chrániče na uši sklopíte v okamžiku, kdy jsou teploty vyšší než minus 20 °C, budou vás místní mít za bábovku.

11. V Moskvě se rozkládá zelená plocha nazývaná Park padlých velikánů. Prostranství vyvolává ve svých návštěvnících zneklidňující pocity, jelikož je to místo, kam byly umístěny všechny ty sochy bolševiků, které najednou nebylo kam dát. Pozorovat vás tam tak bude zvláštní společnost.

12. Občas nastane situace, kdy se ruští političtí vůdci rozhodnou proslavit i jinak než vleklými jednáními a rozhodováním o směřování země. Tak se stalo, že Michail Gorbačov nahrál album romantických balad a Vladimir Putin zase DVD o judu.

13. V dějišti zimních olympijských her 2014 v Krásné Poljaně mohou milovníci adrenalinu navštívit jeden z nejšílenějších výškových chodníků. Sky Bridge není nic pro lidi, kteří trpí závratěmi – nad údolím se klene ve výšce 439 metrů.

14. Ruské námořnictvo je jediným na světě, které kdy vlastnilo kulatou válečnou loď. Jmenovala se Novgorod a sloužila od roku 1874 do roku 1903. Nezvyklý tvar umožňoval naložit více nákladu než na jiná plavidla a také díky němu byla loď vysoce stabilní za špatného počasí.

15. Jedno z petrohradských muzeí vystavuje exponát, o němž tvrdí, že se jedná o Rasputinův penis ve skleněné baňce. Odborníci ovšem pochybují, že je artefakt pravý.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744