Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proklikat se k bombě byla na Amazonu hračka. Potřebné suroviny zákazníkům rovnou sám doporučoval

Proklikat se k bombě byla na Amazonu hračka. Potřebné suroviny zákazníkům rovnou sám doporučoval

Internetový obchod Amazon zákazníky neúmyslně vybízel, aby nakupovali ingredience použitelné k výrobě bomby. Stačilo, aby uživatel kliknul na jedinou položku, která se k sestrojení výbušniny v rozporu se svým původním účelem používá, a algoritmus obchodu mu začal doporučovat další. Upozornil na to web televizní stanice Channel Four. Internetový obchod už v reakci uvedl, že svůj systém prověři.

Zatímco samy o sobě jsou neškodné, pohromadě dokáží některé suroviny napáchat pořádnou paseku. A Amazon je mimoděk nabízel málem v jednom výhodném balíčku. Stačilo, aby si zákazník nakoupil jednu z položek, a v rubrice „Ostatní také často nakupují“ mu internetový gigant doporučil další přísady včetně kuliček z ložisek, která atentátníci často využívají, aby znásobili ničivý účinek podomácku sestrojené bomby.

Skutečnosti, na které poukázali britští novináři, vyvolaly poprask v souvislosti s teroristickým útokem z minulého týdne. Při něm v londýnském metru částečně explodovala bílá nádoba s jednoduchou podomácku vyrobenou výbušninou. Ta ovšem selhala, díky čemuž nedošlo k mnohem větší tragédii.

Reportérům Channel 4 se poté podařilo sestavit na Amazonu nákupní košík s asi 45 kilogramy surovin na výrobu střelného prachu. Britská legislativa přitom pro osobní potřebu povoluje jednotlivci vyrobit pouze 100 gramů takového materiálu.

Kromě kuliček nabízí Amazon také roznětky používané k zapálení výbušnin. Ty jsou na seznamu vedle elektronických systémů umožňujících řízenou detonaci. Mnoho předmětů lze samostatně koupit, aniž by se zákazník dostal do konfliktu s britskými zákony, protože samy o sobě nebezpečné nejsou. Normy člověk poruší až v momentě, kdy nakoupí více chemikálií a elektronického příslušenství přímo k výrobě bomb.

Amazon však nabízel například i jednu věc, která byla na seznamu regulovaných látek. Ty z nařízení ministerstva vnitra může vlastnit jen držitel speciální licence a je zakázané je prodávat bez prověření kupujícího.

Společnost tvrdí, že veškeré produkty musí splňovat zásady prodeje a zákony Velké Británie. Prohlásila také, že bude spolupracovat s policií a poskytne ji pomoc při vyšetřování. „V reakci na poslední události prověřujeme naše stránky, abychom zajistili, že všechny produkty prezentujeme v patřičné souvislosti,“ uvedla také společnost.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1