Proměna psích plemen na fotografiích. Takto se z nich za sto let stala přešlechtěná zvířata | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Proměna psích plemen na fotografiích. Takto se z nich za sto let stala přešlechtěná zvířata

Proměna psích plemen na fotografiích. Takto se z nich za sto let stala přešlechtěná zvířata

Některé věci nám už ani nepřijdou zvláštní, protože se staly každodenní součástí našeho pozorování. Podíváme se na německého ovčáka s pokleslým sedem a nikdo příliš nezkoumá, proč tomu tak je. Jezevčíci s krátkýma nožkama taky nikoho nepřekvapí. Jenže to, jak psi dnes vypadají, je výsledkem desítky let trvajícího šlechtění, které podléhá často zcela nesmyslným a pro psy nebezpečným trendům. Podívejme se na některé příklady.

Na dnešních snímcích německých ovčáků je nápadná jedna charakteristika, a to sice páteř psa postupně se svažující k zemi. Pes působí dojmem, jako by se mu páteř přirozeně svažovala k mírně kratším nohám. Podíváte-li se ale na snímky psů sto let staré, uvidíte, že tento postoj tehdejší ovčáci ještě neměli.

Důvod, proč se změnila jejich tělesná konstrukce, je jednoduchý. Psy, kteří měli tento defekt, začali cenit na psích výstavách. Tím pádem po nich vzrostla poptávka a psi se začali tímto způsobem šlechtit. Jenomže se zapomnělo na to, že tato tělesná konstrukce s sebou přináší řadu zdravotních komplikací. Proto dnešní němečtí ovčáci velmi často trpí problémy s klouby a míchou.

Podobné je to u bulteriérů, kteří jsou známí svou specifickou hlavou, respektive tvarem lebky. Myslíte si, že takhle vypadal bulteriér vždy? Není tomu tak. Hlavu měl kdysi bulteriér mnohem obyčejnější a stejný důvod jako u německého ovčáka způsobil, že se hlava bulteriéra stala oválnou, protáhlou a zcela charakteristickou. Bohužel i toto plemeno trpí vinou přešlechtění značnými problémy – v prvé řadě hluchotou a problémy se zuby, kterých má toto plemeno v tlamě často příliš.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Dalo by se takto pokračovat dále – bernardýn například nebýval mohutný a jeho srst nebyla tak hustá a jemná, jako je tomu často nyní. Bernardýna lze nyní jen málokdy využívat k práci, protože se ihned zapotí a přehřeje. To se dříve nestávalo. Stejně tak charakteristický znak jezevčíků – krátké nožky nebyly jejich přirozeným znakem, nýbrž znakem získaným na základě vyšlechtění. Podívejte se do galerie na srovnání, jak vypadala některá plemena dříve a jak se změnila škodlivým šlechtěním.

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

Článek připravila redakce časopisu Reflex

INFO.CZ spouští novou rubriku, která nabízí aktuální zpravodajství o Evropské unii. Reportáže, analýzy a komentáře naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.