Prostě se rozběhni a skoč: Minidokument mapuje začátky Highjumpu. Akce letos oslaví 19. narozeniny | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Prostě se rozběhni a skoč: Minidokument mapuje začátky Highjumpu. Akce letos oslaví 19. narozeniny

Prostě se rozběhni a skoč: Minidokument mapuje začátky Highjumpu. Akce letos oslaví 19. narozeniny

Cliffdivingové závody Desperados Highjump letos slaví devatenácté výročí. Letní akce založená partou kamarádů, které bavilo z velké výšky skákat do vody v hřiměždickém lomu u Příbrami, se zapsala na mapu důležitých evropských, ale i světových závodů tohoto atraktivní sportu. Jaká byla cesta zakladatelů akce? Kdy nastal zlom a Highjump se stal vyhledávanou akcí s věhlasným jménem? Co znamená Highjump pro závodníky? To se dozvíte v minidokumentu Prostě se rozběhni a skoč.

„Chtěli jsme vědět, kdo z okolí skočí nejlepší skok,“ popisuje vznik celé myšlenky Petr Vančura s přezdívkou Highjump Máma. Z malé akce pro padesát lidí se ale postupem času stal fenomén. Událost, která nemá v Česku obdobu, se ale brání označení festival, protože nabízí mnohem víc, ne jen hudební produkci na několika pódiích.

Dnes se do lomu ve středních Čechách každoročně sjíždí skokanská elita z celého světa. Skokani si akci doporučují navzájem, mluví o atmosféře, kterou jiné závody ve světě nemají. „Už od začátku jsem věděl, že se v tom lomu dá udělat velká show,“ dodává „Highjump táta“ Petr Vančura.

Historie extrémních skoků se začala psát v roce 1770 na havajském ostrově Lanai. Loni se Highjumpu v Hřiměždicích zúčastnilo 80 skokanů z devíti zemí. Mistrem ČR ve skocích do vody ve volné přírodě se stal Michal Navrátil. Královskou disciplínu, skoky z šestnácti- až dvacetimetrové věže, ovládl Aidan Heslop z Británie.

Hlavní program Desperados Highjump jsou samozřejmě divácky atraktivní odvážné skoky z výšky až 30 metrů. Celé dva dny ovšem na návštěvníky čeká program nabitý adrenalinem a hudbou. Flyboard, letecká show, slackline, parkour, bmx, skateboarding, freestyle motokros a mnoho dalšího. To všechno už během doby konání Highjumpu v lomu v Hřiměždicích proběhlo.

Od roku 2014 se hlavním partnerem Highjumpu stalo pivo vyostřené tequilou: Desperados. I díky tomuto spojení může na akci probíhat skokanská show světových kvalit, na pódiích hrát hudba předních českých, ale i zahraničních interpretů, může vzniknout akce, o které se mluví nejen v Česku ale i v zahraničí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.