Články odjinud

Průlom v boji o „zlatou rýži“? Kontroverzní plodina dostala zelenou v USA

Průlom v boji o „zlatou rýži“? Kontroverzní plodina dostala zelenou v USA

Už několik dekád se vede debata o tom, jak má takzvaná zlatá rýže potenciál zachránit hladovějící děti. GMO plodina ale vyvolává kontroverze a tak ji v podstatě nikdo nepěstuje. To se možná ale brzy změní. 

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) totiž zlatou rýži označil za bezpečnou a schválil. Zdá se tedy, že po třech dekádách vášnivých diskusí by se veřejné mínění mohlo začít obracet ve prospěch geneticky modifikovaných organismů.

Geny dotyčné odrůdy byly pozměněny tak, aby rostlina obsahovala beta-karoten, tedy prekurzor vitamínu A. Díky tomu může pomoct přibližně 250 000 až 500 000 dětem, které trpí nedostatkem tohoto vitamínu a současně jsou existenčně závislí právě na rýži.

Není bez zajímavosti, že tento projekt financovala Rockefeller Foundation a Bill & Melinda Gates Foundation a zlaté rýži dokonce požehnal papež František. Jenže nedůvěra veřejnosti vůči GMO je stále silná. Výzkum Pew Research Center odhalil, že téměř 40 % Američanů je přesvědčeno o tom, že tyto potraviny jsou zdraví škodlivé – a v Evropě není situace o moc lepší.

Více si přečtěte na webu Živě.cz.

 

Články odjinud