Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Průzkum ukázal, jak se dětem z dětských domovů zavírá cesta k lepšímu vzdělání. Nadace Terezy Maxové a Škoda to chtějí změnit

Průzkum ukázal, jak se dětem z dětských domovů zavírá cesta k lepšímu vzdělání. Nadace Terezy Maxové a Škoda to chtějí změnit

Nadace Terezy Maxové dětem a Škoda Auto pomáhají dětem k lepšímu vzdělání už od roku 2013, a to speciálním projektem ROZJEDU TO! Nyní se rozhodly své snažení podpořit výzkumem v rámci dětských domovů, což by mělo pomoci lépe zacílit jejich pomoc. 

„Jsem ráda, že jsme měli možnost díky výzkumu i projektu ROZJEDU TO! zmapovat aktuální situaci v dětských domovech v oblasti vzdělávání. Potvrdili jsme si, jak je nesmírně důležité investovat do vzdělávacích aktivit dětí z dětských domovů, zejména pak do doučování a individuální dlouhodobé péče“, uvedla patronka nadace Tereza Maxová.

Specializovaný výzkum projektu ROZJEDU TO! zjišťoval aktuální situaci dětí umístěných v ústavní výchově co se týče jejich vzdělávání, zázemí a bariér. Do výzkumu se zapojilo 63 ze 136 dětských domovů po celé České republice. Podle vedení dětských domovů nejčastěji brání dětem ve vzdělávání především nedostatečná péče a absence podpory v původní rodinách, nízké sebevědomí nebo vrozená omezení.

Z celkového počtu dětí v oslovených domovech téměř třetina navštěvuje speciální základní školy (28%), což je poměrně vysoké číslo. Zbylé dvě třetiny pak navštěvují klasickou základní školu. Z dětí, které jsou starší, většina studuje učiliště (72%), třetina navštěvuje některou ze středních škol a jen 3% studují na gymnáziu. Těch, kteří studují buď vyšší odbornou školu, nebo vysokou školu jsou celkem 2%.

Cílem celého projektu ROZJEDU TO! je co nejúčinněji motivovat děti v dětských domovech ve věku 11 až 15 let ke vzdělání a rozvoji jejich profesního, ale i osobního růstu. Dětem nenabízí jen finanční nebo hmotnou pomoc, ale také doučování, individuální plány, pomoc psychologa nebo mentora. To vše s cílem pomoci jim při volbě povolání a při jeho dosažení.

Partnerství Škoda Auto a Nadace Terezy Maxové se v roce 2015 rozšířilo i o charitativní happening Teribear hýbe Prahou, který probíhá nonstop deset dní a letos odstartuje na Vítkově 7. září.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867