Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První dáma Zemanová skrývá tetování. Symbol temné síly, nebo šílená mysl?

První dáma Zemanová skrývá tetování. Symbol temné síly, nebo šílená mysl?

Působí jako zakřiknutá šedá myška, ale dokáže pořádně šokovat. První dáma Ivana Zemanová má zbrojní průkaz, ráda se předvádí ve vojenském, a teď… tetování. Její šíji zdobí symbol temné síly.

Tetování první dámy nechtěně vykouklo, když se ve volebním štábu prezidenta otočila ke kameře zády. Ačkoliv to mnohé překvapilo, deník Aha! zjistil, že kérka na jejích zádech není čerstvou novinkou. Při pečlivém zkoumání se dala vystopovat už na prezidentském plese vloni v lednu. Tehdy ho však umně maskovala nápadnou krajkou.

Proč se ale Ivana Zemanová odhodlala vyzdobit si právě takhle tělo? Sama nekomentuje téměř nikdy nic, proto se Aha! dotázalo mluvčího Hradu. „K takovým věcem se nebudu vyjadřovat,“ sdělil Jiří Ovčáček.

Chaos, noc, anebo Čína? 

Zůstává tak nejasné, co první dáma chtěla, aby její tetování vlastně symbolizovalo. Netopýr na její šíji totiž v mnohých kulturách ztělesňuje temné síly a chaos, pro křesťany je to noc, smrt a čarodějnictví. A pro buddhisty je netopýr dokonce vyjádřením zaostalé šílené mysli.

Pokračujte ve čtení článku na Blesk.cz >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1