Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První počítačová myš byla ze dřeva. Dnes tento vynález slaví 50 let

První počítačová myš byla ze dřeva. Dnes tento vynález slaví 50 let

Počítačová myš – věc, bez které si dnes většina lidí neumí představit život. Ta vůbec první vznikla v roce 21. června roku 1967 z rukou Douglase Engelbarta a slaví tak přesně půl století existence. Těm dnešním se ale podobala jen minimálně. 

Velkým popularizátorem počítačových myší je bezesporu firma Apple, ta svou první myš uvedla na trh v roce 1982 a odstartovala tím světový trend. Za vynálezem ale stojí někdo jiný. Dřevěný předchůdce dnešních myší vznikl už v roce 1967 na půdě Stanfordského výzkumného institutu.

Za převratným vynálezem v oblasti výpočetní techniky stojí Douglas Engelbart. V době, kdy stolní počítač byl zcela v nedohlednu a svět se učil využívat ohromné sálové počítače na děrné pásky, Engelbart předběhl dobu.

Návrh na dřevěnou myš ale dlouho ležel v šuplíku, patent totiž získal až o několik let později. Pak se ale začala poměrně rychle vyvíjet. Dvě neobratná kolečka nahradila kulička, ani ta ale u stolních počítačů nevydržela. Už v 80. letech vynalezl Steve Kirsch myš s optickým snímáním pozice, která ale k sobě potřebovala navíc i speciální kovovou podložku.

Vývoj nicméně postupuje i dnes a co bývalo relativně nedávno hudbou budoucnosti, je náhle běžné. A ačkoli existují i další zařízení pro ovládání PC, myš světově bezkonkurenčně kraluje. Dosavadní zkušenosti přitom ukazují, že ačkoli se to možná nezdá, je na ní stále ještě co zlepšovat.