První počítačová myš byla ze dřeva. Dnes tento vynález slaví 50 let | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První počítačová myš byla ze dřeva. Dnes tento vynález slaví 50 let

První počítačová myš byla ze dřeva. Dnes tento vynález slaví 50 let

Počítačová myš – věc, bez které si dnes většina lidí neumí představit život. Ta vůbec první vznikla v roce 21. června roku 1967 z rukou Douglase Engelbarta a slaví tak přesně půl století existence. Těm dnešním se ale podobala jen minimálně. 

Velkým popularizátorem počítačových myší je bezesporu firma Apple, ta svou první myš uvedla na trh v roce 1982 a odstartovala tím světový trend. Za vynálezem ale stojí někdo jiný. Dřevěný předchůdce dnešních myší vznikl už v roce 1967 na půdě Stanfordského výzkumného institutu.

Za převratným vynálezem v oblasti výpočetní techniky stojí Douglas Engelbart. V době, kdy stolní počítač byl zcela v nedohlednu a svět se učil využívat ohromné sálové počítače na děrné pásky, Engelbart předběhl dobu.

Návrh na dřevěnou myš ale dlouho ležel v šuplíku, patent totiž získal až o několik let později. Pak se ale začala poměrně rychle vyvíjet. Dvě neobratná kolečka nahradila kulička, ani ta ale u stolních počítačů nevydržela. Už v 80. letech vynalezl Steve Kirsch myš s optickým snímáním pozice, která ale k sobě potřebovala navíc i speciální kovovou podložku.

Vývoj nicméně postupuje i dnes a co bývalo relativně nedávno hudbou budoucnosti, je náhle běžné. A ačkoli existují i další zařízení pro ovládání PC, myš světově bezkonkurenčně kraluje. Dosavadní zkušenosti přitom ukazují, že ačkoli se to možná nezdá, je na ní stále ještě co zlepšovat. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.