Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

První selfie Chelsea Manningové. Takto vypadá žena, která ještě jako muž vynesla tajná armádní data

První selfie Chelsea Manningové. Takto vypadá žena, která ještě jako muž vynesla tajná armádní data

Chelsea Manningová po sedmi letech ve vězení užívá od středy, kdy byla propuštěna, naplno svobodu. Okamžitě si zřídila i instagramový účet a teď na něm zveřejnila první selfie. Takto teď vypadá žena, kterou svět znal jako vojína Bradleyho Manninga, který serveru WikiLeaks poskytl tajné armádní a diplomatické dokumenty. Ve vězení Manningová nastoupila cestu ke změně pohlaví.

Manningová na instagramu v krátkém sledu zveřejnila čtyři snímky, které doprovází heslovitými popisky. Po „prvních krůčcích na svobodě“, nepostradatelné pizze a přípitku se rozhodla odhodit závoj anonymity a ukázala se světu. „OK, tady mě máte,“ stojí u jejího selfie. 

Okay, so here I am everyone!! 😜 . . #HelloWorld

A post shared by Chelsea E. Manning (@xychelsea87) onMay 18, 2017 at 9:55am PDT

Uživatelé jsou zjevně rozpolcení a vedle slov podpory a komplimentů se v komentářích objevují i výzvy k sebevraždě, poznámky o zradě nebo konstatování, že ať budou věci jakkoli, Chalsea je stále muž.

Soud Manningovou v roce 2013 tehdy ještě jako Manninga za vyzrazení více než 700 000 utajovaných dokumentů poslal na 35 let do vězení. Trest za špionáž ji ale těsně před odchodem z úřadu bývalý americký prezident Barack Obama zmírnil na pětinu.

Mannigová v prvním prohlášení po propuštění uvedla, že budoucnost je pro ni teď důležitější než minulost. „Cokoli je přede mnou, ...je daleko důležitější než minulost,“ uvedla devětadvacetiletá žena v prohlášení rozeslaném médiím několik hodin potom, co vyšla na svobodu. Dodala, že si nejprve musí srovnat věci v hlavě. 

Podle amerických médií se bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob, tedy lidí, kteří změnu pohlaví podstoupili. Prozatím také formálně zůstává členkou armády, dokud nebude vyjasněn její status.

Společnost Pulse Films už oznámila, že se chystá natáčet o propuštěné vězeňkyni natáčet dokument s pracovním názvem XY Chelsea. Režírovat jej bude Brit Tim Travers Hawkins, který je s jejími obhájci v kontaktu již tři roky. Manningová podle filmařů přislíbila, že jim umožní nebývale otevřený přístup do svého soukromí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744