Psychologové radí: Na co se sám sebe ptát, když začínáte nový vztah? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Psychologové radí: Na co se sám sebe ptát, když začínáte nový vztah?

Psychologové radí: Na co se sám sebe ptát, když začínáte nový vztah?

Dobré partnerské, přátelské i pracovní vztahy jsou jedním ze základních kamenů spokojeného života. Přestože do nových vztahů vstupujeme s nadšením a očekáváním, v průběhu života se setkáme i se zklamáním. Psychologové se proto logicky zabývají tím, jak zlepšit šance, aby vztahy úspěšně vydržely a klíčem je podle nich překvapivě strach.

Každý druh na této planetě reaguje na obavy jinak, píše Psychology Today. Srnky utíkají, ptáci odlétají, myši se schovají do nory, lev zaútočí. A co udělají lidé? Obrátí se na jiné lidské bytosti, aby jim pomohly a podpořily je.

Studie zveřejněná v časopise New England of Medicine se zaměřila na ženy, které přišly do nemocnice v Guatemale porodit bez doprovodu. Polovině z těchto žen byla poskytnuta běžná lékařská péče, druhá polovina dostala k dispozici dobrovolníka, který si s ní popovídal, podpořil ji, chytnul ji za ruku.

Stejná studie proběhla i v nemocnici v Houstonu. Pacienti označení jako typ osobnosti A, kteří vyhledali podporu někoho dalšího, měli v případě kardiovaskulárních problémů menší cholesterol než ti, kteří pomoc ostatních nechtěli. Lidé bez podpory druhých umírali až třikrát častěji.  

Pokud tedy budujeme nějaký vztah, existuje jedna podstatná otázka, jež by si měl každý položit. „Co udělá daná osoba, když se přítel či přítelkyně něčeho obává?  Úspěšný vztah podle odborníků stojí právě na tom.

Romantický vztah začíná obvykle jako zábava, jenže postupně se do vztahu vetře strach. Možná, že milovaná osoba začne být chladná nebo nemluvná. Partner se začne zabývat otázkou, v čem je problém? Má problémy v práci? Nebo je třeba na služební cestě a nezavolal, možná jen zaspal, ale co když se něco děje? Problémem je, že lidé se mění a jejich partnery může děsit. 

Někdy také důvod spočívá v tom, že je vztah prostě příliš dobrý a my se bojíme, že dotyčnou osobu ztratíme. Pokud člověka čas od času přepadají takové myšlenky, je moudré o tom mluvit a říci dotyčnému či dotyčné: „Někdy mám strach, co by se stalo, kdybychom spolu nebyli.“ Když partner tyto myšlenky vysloví, protějšek mu možná odopoví, že má také někdy takové obavy.  

A právě tyto principy by měly platit ve všech vztazích, nejen v těch romantických. Pokud má někdo určité obavy, je důležité, aby partner nebo partnerka byli povzbudiví. Takže pokud začínáte nový vztah, ptejte se, zda má daná osoba přátele, kteří na ni spoléhají. Důležité je také vědět, jestli je tato osoba v případě, že se na ni někdo obrátí s problémem, chápavá. Musíme se dívat i do minulosti. Vyhledal můj partner pomoc druhých, když udělal chybu? Stejné je to i v případě úspěchů. Dokázal tento člověk přiznat, že za jeho úspěchem stál třeba někdo další?  

Pokud na tyto otázky najdete uspokojivou odpověď, mají vaše vztahy šanci na úspěch. Nejpodstatnější je se ptát, co udělají, když se bojí?

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.