Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Půjdeš do pekla,“ vzkazují celebrity Trumpovi. Vracejí mu kritiku Portorika, které se vzpamatovává z hurikánu

„Půjdeš do pekla,“ vzkazují celebrity Trumpovi. Vracejí mu kritiku Portorika, které se vzpamatovává z hurikánu

Americký prezident se opět dostal do pod palbu kritiky za své výroky. Tentokrát přes svůj oblíbený twitter seslal několik urážek na adresu Portorika, které nedávno zpustošil hurikán Maria. Na stranu karibského ostrova se přiklonila řada celebrit, kterým se nelíbí, jak se Donald Trump k tragédii postavil.

Twitterová přestřelka mezi Donaldem Trumpem a portorickou starostkou Carmen Cruzovou má zřejmě větší ohlas, než americký prezident tušil. Cruzová si přes sociální sítě postěžovala, že pomoc ze strany Spojených států je chaotická a lidé neustále trpí nedostatkem vody a základních potravin. Na to Trump reagoval nevybíravým tweetem. „Chtějí, aby se všechno udělalo za ně, ačkoli by mělo jít o úsilí celé komunity.“

Celá výměna názorů má ale dohru také u veřejnosti. Například Lady Gaga se do Trumpa opřela s tím, že je jasně vidět, že v Portoriku nehledá žádné voliče, které by mu za čtyři roky pomohli k dalšímu zvolení. Narážela tak na fakt, že ačkoli Portoriko je součástí Spojených států, je takzvanou nezačleněnou zemí, což znamená, že její obyvatelé nemají v USA volební právo.

Jeniffer Lopez zase sdílela koláž dvou fotografií, jejichž pořízení dělí pouhých pět minut. Na jedné z nich je starostka Portorika, která po pás ve vodě komunikuje s místním obyvatelem a na druhé zase Trump, který se evidentně baví na golfu. Lopez toto srovnání označila za hanebné.  

Trump pak z konfliktu obvinil média. Falešné zprávy prý záměrně nedoceňují skvělou práci, za kterou by si „jeho lidé“ zasloužili uznání. Už předtím ale vyzval Portoričany, aby takovým zprávám nevěřili. Na to ale obratem reagovala Kim Kardashian West s tím, že lidé zasažení takovou katastrofou nemají čas sledovat zprávy a vyzvala Trumpa k tomu, aby přestal tweetovat a hrát golf, zatímco lidé umírají.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744