Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pumu nebo lva do domu? Šelmu koupíte na internetu pomalu snadněji než psa. Jestli máte kotec, nikdo neřeší

Pumu nebo lva do domu? Šelmu koupíte na internetu pomalu snadněji než psa. Jestli máte kotec, nikdo neřeší

Že se dá na internetu sehnat téměř cokoli, není tajemství. Přesto ale nejspíš překvapí, že si bez větších komplikací můžete koupit i velké kočkovité šelmy jako lva, pumu nebo levharta. A je to nejspíš jednodušší, než si pořídit psa. Chovatelé se zvířaty kšeftují a na koupi stačí třeba jen krabice, jak zjistily Blesk Zprávy. Jestli máte doma alespoň nějaký kotec, v podstatě nikdo neřeší.

S jedním z chovatelů z Vysočiny, s panem Ladislavem, jsme si domluvili koupi lvíčete za 25 tisíc. Chtěli jsme si ověřit, jak složitá je celá akce a co k ní potřebujeme. Chovatelova manželka nám v jednu chvíli sice řekla, že bychom měli mít kotec zařízený už před koupí, muž ale opáčil, že to tak důležité není.

Nejprve jsme se ptali, jak dlouho může vydržet v zařízení, ve kterém koťata aktuálně žijí, jeden kus. Kotec byl velký asi tak pět krát tři metry. „Když tě nikdo nepráskne, tak hodně dlouho,“ odvětil chovatel. Když jsme se později bavili o možnostech, protože jsme přiznali, že velký kotec nemáme, jen spíš takový menší a adekvátní bychom museli vystavět, dostalo se nám jednoznačné odpovědi.

„Dokud bude malej, tak jo, ale pak musíte mít větší. Nechá se to domluvit tak, že pokud to budete mít doma a nebude tam mít tisíc lidu, tak to tam můžete mít a můžete si zvykat. Postavíš si kotec, schováš ho, zavoláš veterinu, ta to zkontroluje, dá razítko a oficiálně se přehlásí,“ vysvětlil nám prodávající.

Je to možná s podivem, ale prodávající neporušuje platnou legislativu. Ta mu totiž nenařizuje, aby požadoval potvrzení, že zájemce smí zvíře chovat, vše je pak na kupujícím, který za případné zamlčení zvířete může dostat pokutu.

Jak nákup probíhá? A kdo se chodí se svou šelmou koupat do rybníka? Čtěte pokračování článku na webu Blesk Zprávy >>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1