Pyl decimuje i Japonsko. Tamní ekonomiku ročně přijde na 40 miliard korun | info.cz

Články odjinud

Pyl decimuje i Japonsko. Tamní ekonomiku ročně přijde na 40 miliard korun

Všudypřítomný pyl ze stromů, který kompletně pokryl Českou republiku, trápí v těchto dnech i Japonsko. V některých částech země vycházejícího slunce jsou totiž jeho koncentrace až o polovinu vyšší než minulý rok, což trápí nejen Japonce, ale i japonskou ekonomiku. Ta kvůli pylu letos přijde až o dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard korun), spočítala pojišťovna Dai-ichi Life.

Podle hlavního ekonoma pojišťovny Dai-ichi Life Tošihira Nagahamy má pyl na ekonomiku vliv v několika oblastech. Lidé kvůli němu více trpí sennou rýmou. Častěji tak místo aby šli ven, zůstávají doma, což poškozuje spotřebu. Zaměstnanci jsou rovněž častěji nemocní a zůstávají na nemocenské a ti, kteří přesto do práce přijdou, mají nižší produktivitu. 

Pyl nyní zemi vycházejícího slunce trápí hlavně kvůli tomu, že dorůstají cypřiše a cedry. Ty Japonci vysadili ve snahách o opětovné zalesnění země po II. světové válce.

Pyl je znatelný zejména v metropoli Tokiu, kde sennou rýmou trpí asi polovina populace. Přitom o deset let dříve vadilo nadměrné množství pylů jen asi třetině Japonců, upozorňuje televizní stanice CNN. Počet alergiků tak roste navzdory tomu, že město každoročně utrácí asi sedm milionů dolarů, aby nahradilo ty nejproblematičtější stromy „nízkoalergenními“ variantami. 

Ne všichni Japonci však kvůli pylové sezóně smutní. Hotové terno nyní zažívají například výrobci prachových masek či léků proti senné rýmě. Prodejů léčiv, které uleví od alergických reakcí, v březnu dosáhl 184 milionů dolarů. To je nejvyšší úroveň za posledních deset let.

Pyl v posledních dnech komplikuje život i alergikům v České republice. „Způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z Fakultní nemocnice v Brně. Podle něj letos přišla jejich silná sezona, a proto je množství pylu vyšší než v minulých letech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud