Pyl decimuje i Japonsko. Tamní ekonomiku ročně přijde na 40 miliard korun | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pyl decimuje i Japonsko. Tamní ekonomiku ročně přijde na 40 miliard korun

Pyl decimuje i Japonsko. Tamní ekonomiku ročně přijde na 40 miliard korun

Všudypřítomný pyl ze stromů, který kompletně pokryl Českou republiku, trápí v těchto dnech i Japonsko. V některých částech země vycházejícího slunce jsou totiž jeho koncentrace až o polovinu vyšší než minulý rok, což trápí nejen Japonce, ale i japonskou ekonomiku. Ta kvůli pylu letos přijde až o dvě miliardy dolarů (asi 40 miliard korun), spočítala pojišťovna Dai-ichi Life.

Podle hlavního ekonoma pojišťovny Dai-ichi Life Tošihira Nagahamy má pyl na ekonomiku vliv v několika oblastech. Lidé kvůli němu více trpí sennou rýmou. Častěji tak místo aby šli ven, zůstávají doma, což poškozuje spotřebu. Zaměstnanci jsou rovněž častěji nemocní a zůstávají na nemocenské a ti, kteří přesto do práce přijdou, mají nižší produktivitu. 

Pyl nyní zemi vycházejícího slunce trápí hlavně kvůli tomu, že dorůstají cypřiše a cedry. Ty Japonci vysadili ve snahách o opětovné zalesnění země po II. světové válce.

Pyl je znatelný zejména v metropoli Tokiu, kde sennou rýmou trpí asi polovina populace. Přitom o deset let dříve vadilo nadměrné množství pylů jen asi třetině Japonců, upozorňuje televizní stanice CNN. Počet alergiků tak roste navzdory tomu, že město každoročně utrácí asi sedm milionů dolarů, aby nahradilo ty nejproblematičtější stromy „nízkoalergenními“ variantami. 

Ne všichni Japonci však kvůli pylové sezóně smutní. Hotové terno nyní zažívají například výrobci prachových masek či léků proti senné rýmě. Prodejů léčiv, které uleví od alergických reakcí, v březnu dosáhl 184 milionů dolarů. To je nejvyšší úroveň za posledních deset let.

Pyl v posledních dnech komplikuje život i alergikům v České republice. „Způsobují to jehličnany - borovice a smrky. Ty dělají žlutou pokrývku, řepka nelétá, její pyl je těžký a lepkavý, aby se mohl nalepit třeba na čmeláka,“ vysvětlil pro iRozhlas.cz alergolog Ondřej Rybníček z Fakultní nemocnice v Brně. Podle něj letos přišla jejich silná sezona, a proto je množství pylu vyšší než v minulých letech.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.