Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Radnice chtěla ocenit úředníka za roky věrné služby. Zjistila, že už šest let nepřišel do práce

Radnice chtěla ocenit úředníka za roky věrné služby. Zjistila, že už šest let nepřišel do práce

Ocenění za léta věrné služby měl získat člověk, který za posledních šest let nepřišel ani jednou do práce. A nikdo si toho nevšiml. Státní zaměstnanec prý přestal chodit do zaměstnání, protože ho tam šikanovali. Šest let pak vůbec nikomu nechyběl, výplata mu ale na účet chodila dál.

Že s prací Joaquina Garcíi není něco v pořádku, zjistili nadřízení teprve potom, když ho chtěli ocenit za 20 let věrné služby. García pracoval jako inženýr ve státní instituci ve španělském Cádizu, kde měl na starosti zlepšování kvality vod.

Náměstek primátora Jorge Blas Fernández se rozhodl, že jej ocení za roky věrné služby. Zjistil ale, že jméno García se sice objevuje v seznamu zaměstnanců, kterým chodí výplata, ale neobjevuje se v kanceláři, kde má pracovat.

Manažer, který měl kancelář naproti Garcíovi, potvrdil, že svého kolegu už několik let neviděl. Fernández se proto rozhodl Garcíu kontaktovat. „Ptal jsem se ho, co dělá. Co dělal včera a co dělal minulý měsíc. Nebyl schopný mi odpovědět,“ řekl televizi CNBC Fernández.

Soud absentéra potrestal pokutou 27 tisíc euro, což je nejvyšší částka, kterou může zaměstnavatel požadovat. Díky dokazování vyšlo najevo, že García nebyl v kanceláři šest let a mezi lety 2007 až 2010 neudělal ani žádnou práci.

Muž se u soudu hájil, že nedokáže udržovat pravidelnou pracovní dobu a že ho zároveň kolegové šikanovali kvůli jeho rodině, a proto se rozhodl, že na pracoviště chodit nebude.

Podobně pohodovou práci, kde se moc nepředře, měl i francouzský úředník, který si podle loňského odhalení médií každý měsíc zdarma přišel na skoro sto tisíc korun. Francouzské zákony totiž umožňují, aby i propuštění úředníci dostávali část svého minulého platu, než si najdou stejně placenou pozici jinde. Úředník toto „bolestné“ pobíral posledních deset let. Od státu tak získal asi 13 milionů korun. Podobné nařízení prý v současnosti využívá asi 150 francouzských úředníků.