Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rána, která se nezhojí. KLDR vrátila USA ostatky vojáků, jejich potomci se ale nemusí dožít identifikace

Rána, která se nezhojí. KLDR vrátila USA ostatky vojáků, jejich potomci se ale nemusí dožít identifikace

Konflikt na Korejském poloostrově mezi lety 1950 až 1953 stál život asi tři miliony lidí. I šedesát let poté leží množství obětí v hromadných hrobech v Severní Koreji. V rámci nedávného summitu ale vůdce KLDR Kim Čong-un přislíbil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, že jeho země bude spolupracovat při repatriaci ostatků padlých amerických vojáků. Pro řadu jejich potomků, kterým je dnes už kolem sedmdesátky, tak svitla naděje, že budou moci své rodiče, které znají jen z fotografií, pohřbít do rodné země.

„Přála jsem si, aby se ostatky mého otce vrátily, dokud ještě žila moje matka. Mohla se znovu vdát, když vláda prohlásila tatínka v roce 1954 za mrtvého. Byla to krásná žena. Řekla ale, že on byl pro ni jediným mužem v jejím životě,“ vysvětlila pro BBC dcera vojáka Charlese Garrisona. Ten padl, když jí byly tři roky. Matka ženy a Charlesova manželka zemřela v roce 2004, návratu ostatků svého muže se nedočkala.

Podobný osud spojuje všechny rodiny zmizelých bojovníků. Většina jejich žen již zemřela, a proto za jejich návrat bojují potomci, přestože své otce ve skutečnosti neznají. Vojáci do akce většinou odletěli, když jejich dětem byly tři nebo čtyři roky. Zbylo po nich sotva pár starých fotografií.

„Mám na něj pár vzpomínek, jak si se mnou hrál, tancoval a vyhazoval mě do vzduchu. Taky si pamatuji, když jsem ho viděla naposledy. Objal mě, řekl mi, že mě miluje a že mám být hodná na maminku,“ vzpomíná Diana Sanfilippová, jejíž otec Frank Salazar zřejmě padl, když zaútočili na jeho letadlo. Vláda jí nikdy nepotvrdila, že zemřel. Sanfillipová kvůli tomu celý život trpěla nejistotou a depresí, ze které se léčila.

Podobně útržkovité vzpomínky má na svého otce i Rick Downes. Když 26letý Hal Downes odletěl do akce, byly mu tři roky. Zůstala mu jediná fotografie. Přesto roky bojuje za návrat ostatků svého otce do vlasti. „Je to jako rána, která se nikdy nezahojí. Zůstane to ve vás už navždy, přestože život jde dál,“ popisuje pro CBS News Downes. Bombardér jeho otce pravděpodobně narazil do skály a stejně jako ostatní dostal jeho otec označení „ztracen v akci“. Kde jsou jeho ostatky, syn netuší. Podobně jako rodiny dalších osmi tisíc amerických vojáků.

Vláda KLDR za posledních šedesát let předala USA ostatky jen několika stovek vojáků z celkových několika tisíc. Bilance by se nyní mohla zlepšit, času nicméně příliš nebývá právě proto, že i potomci zmizelých vojáků už postupně odcházejí. „Je mi už 73 let. Cítím, že už nebudu moci čekat moc dlouho,“ potvrzuje Gail Emberyová, která postrádá ostatky svého 18letého otce.

Nepůjde ale o nijak rychlý proces. Ostatky se totiž na americkou půdu vrací neidentifikované a je proto třeba je ztotožnit, což lze už pouze prostřednictvím DNA. „Pokud uchovávali těla na suchém a čistém místě, pak bude identifikace snadná a může trvat několik dní,“ vysvětluje pro CNN patolog Philip Beh z hongkongské univerzity. Velká část ostatků ale ležela v hromadných hrobech a analýza DNA tak bude komplikovanější.

Veškeré vrácené kosterní pozůstatky analyzují odborníci ve vojenském zařízení na Havaji, kde se nachází největší laboratoř na srovnávání DNA na světě. Severokorejci zatím poskytli Američanům zhruba 350 těl, v nejbližších dnech by se na cestu měly vydat ostatky dalších zhruba 200 vojáků.

Přestože od úmrtí bojovníků uplynulo už více než šedesát let, jejich rodiny svůj boj nevzdávají a o své blízké mají obrovský zájem. Svědčí o tom především databáze vzorků DNA, ve které se nachází biologické informace od 90 % rodin.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1