RECENZE: Most! propašoval do ČT vulgarismy a politickou nekorektnost, ale syrovost je jen zdánlivá

Reflex.cz, Vojtěch Rynda

08. 01. 2019 • 11:33

Komediální seriál Most! se do dějin zapíše tím, že do vysílání veřejnoprávní České televize ve velkém propašoval vulgarismy a politickou nekorektnost, a to podle vysílacího schématu už před desátou večerní. (První díl běžel na ČT1 7. ledna od 21:05.) Co dalšího v něm ale scenárista Petr Kolečko a režisér Jan Prušinovský nabízejí?

Prušinovský s Kolečkem jsou spolu podepsaní například pod seriály Trpaslík, Čtvrtá hvězda nebo Okresní přebor. Pro jejich díla je typická přítomnost většího množství postav, které vytvářejí jakousi komunitu, zakotvenost v nižším sociálním prostředí a ochota nebrat si kvůli drsnějším výrazům servítky.

Takový je i Most!. Vykřičník z názvu trčí nejspíš proto, aby se seriál odlišil od skandinávské krimisérie Most; jiné jméno nepřipadalo v úvahu, protože s prostředím severočeského města dílo stojí a padá. V Mostě na dohled od sociálního dna přežívá skupina outsiderů, které spojuje postava Luďka Říhy. „Luďan“ přišel o práci, dům mu padá na hlavu, má dluhy, exmanželka ho nesnáší a syn se k němu moc nezná. Dny tráví v sídlištní putyce Severka, kde popíjí s hospodským Edou, romským popelářem Frantou, neúspěšným podnikavcem Čočkinem a exkomunikovaným farářem. Kolem tohoto centra dění se pohybují také majitelé autoservisu a myčky Julišovi, místní boss Roman Vepřek, Luďkova bývalka Ilona, syn Tonda a další postavy.

Ospalé přežívání ze dne na den naruší návrat Luďanova bratra Pavla, který se nechal přeoperovat na Dášu. Atraktivní a energická žena v rodném městě narazí na řadu předsudků.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

Hvězda seriálu Most! si odseděla 5,5 roku. Za co skončil Zdeněk Godla v kriminále? Čtěte zde>>>

Herci ze seriálu Most!: Co si myslí o svých postavách>>>

5450911:article:true:true:true

SDÍLET