Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Řeky pořádně zamrzají. Kam o víkendu vyrazit za přírodním bruslením?

Řeky pořádně zamrzají. Kam o víkendu vyrazit za přírodním bruslením?

Silné mrazy, které v posledních týdnech svírají Česko, mají i pozitivní stránku. Dostatečná tloušťka ledu svádí na mnoha místech k bruslení na přírodních plochách. Jaké jsou podmínky na známých tratích a kde si můžete bezpečně zajezdit?

Vodní nádrž Lipno

Lipno patří k nejatraktivnějším lokalitám na bruslení. Ledová magistrála, tedy víc než desetikilometrová dráha, patří k nejdelším na kontinentu. Podmínky tu jsou ale přísné. Led musí dosahovat tloušťky alespoň 18 centimetrů, aby se na něm dalo bruslit. Tu aktuálně nemá, je ale možné, že se to brzy změní. Doporučujeme sledovat oficiální stránky s aktuálními informacemi.

Labe

Zamrzlé Labe v Hradci Králové vytváří skvělou plochu pro bruslařské nadšence. Vyrazit na něj můžete i tento týden. Vrstva ledu je zatím dostatečně silná. Místní strážníci přesto doporučují, aby se zájemci chovali obezřetně.

Dřevnice

Obyvatelé Zlína a okolí se můžou projet po řece Dřevnici. Technické služby města nechaly dokonce podél trati nainstalovat osvětlení, aby se dalo bruslit i v pozdějších odpoledních hodinách. I tady platí zásady o bezpečné tloušťce ledu. V současnosti s ní ale problémy nejsou. Na osvětleném úseku je tloušťka ledu až 20 centimetrů.

Brněnská přehrada

Také v Brně najdete místa k zajímavému bruslení. Nejznámější je asi Brněnská přehrada. Podle městských strážníků by ale lidé měli být při svých aktivitách obezřetní. Tloušťka ledu sice na některých místech přesahuje 24 centimetrů, na jiných je ale mnohem slabší. Riziková místa jsou zejména od Sokolského koupaliště směrem k Rokli. Bezpečnější je led u přístaviště.

Morava

Řeka Morava aktuálně nabízí skvělé podmínky pro bruslení. Asi nejlépe je na tom Baťův kanál. Historická cesta spojující Otrokovice a Rohatec poskytuje až 30 centimetrů silný led. Dostatečně zamrzlá jsou také slepá ramena Moravy ve Starém Městě nebo vodní nádrže u Uherského Ostrohu či Ordějov.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744