Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reportáž INFO.CZ: V centrech Amazonu už regály se zbožím samy jezdí za zaměstnanci

Reportáž INFO.CZ: V centrech Amazonu už regály se zbožím samy jezdí za zaměstnanci

Najít fotografii, na které se zakladatel a vlastník internetového prodejce Amazon neusmívá, je téměř nemožné. Není divu. Za poslední tři měsíce loňského roku vydělalo jeho rodinné zlato poprvé přes miliardu dolarů, zkraje letoška Amazon tento výsledek zopakoval. Tržní kapitalizace firmy roste exponenciálním tempem a podle všeho už brzy Amazon na pozici nejhodnotnější společnosti předstihne další technologický gigant Apple. Jedním z důvodů, proč se Bezosově firmě tak daří, je i jeho sázka na automatizaci provozu. Konkrétně na sto tisíc malých oranžových robotů. A tak zatímco pro mnoho firem je termín Průmysl 4.0 mantrou zítřků, v Amazonu si jeho principy osvojili před lety. 

Stojím u regálu se zbožím v logistickém centru Amazonu ve Štětíně. Právě v polském přístavním městě se totiž nachází jeden z nejmodernějších distribučních hubů americké firmy; jde o jeho poslední, osmou generaci. Mým úkolem je najít pět kusů různého zboží, které si zákazník objednal a dát je do krabice, kterou odešlu na expedici. Z regálu vytahuji boty a kartáček na zuby, pak ledabylým gestem posílám regál pryč. Hned přijíždí další, s posledními třemi kusy požadovaného zboží.

1080p 720p 360p
Roboti v distribučním centru Amazonu

Mám pocit, že chvíle, kdy hora přišla k Mohamedovi, přijela spolu s novým regálem. Ve skutečnosti je pod zářivě žlutou policí napěchovanou různým zbožím umístěný malý oranžový robot, který mi potřebné zboží přiváží díky šikovnému navigačnímu systému QR kódů umístěných na podlaze.

Sázka na rychlost

„Prioritou našich zákazníků je co nejrychlejší dodání,“ vysvětluje mi po odeslání krabice Michal Šmíd, ředitel „sousedního“ distribučního centra Amazonu v polské Vratislavi. „Roboti nám v tom pomáhají. Namísto toho, aby zaměstnanec musel k regálu přijít a hledat, kde se požadované zboží nachází, robot mu je přiveze. Je to rychlejší, a lidem odpadá repetitivní práce. Roboti jsou tu s našimi lidskými zaměstnanci v perfektní symbióze.“

V obří symbióze, měl by dodat. Amazon má dnes asi 560 tisíc zaměstnanců a více než sto tisíc oranžových robotů. Ty sice zatím nejsou ve všech distribučních centrech – v české Dobrovízi je například nenajdeme – ale ukazují na jasný trend. Nově otevíraná centra se bez nich již neobejdou. V Evropě má nyní americký prodejce více než 40 hubů, robotizovaných jich je něco přes čtvrtinu. Celosvětově je podíl robotizovaných center ještě nižší, prozatím dosahuje necelých 18 procent.

Sázka na chytré roboty začala v Amazonu před šesti lety. Tehdy firma za 775 milionů dolarů koupila robotického výrobce Kiva a ještě týž rok ve Spojených státech otevřela první robotizované centrum. Kolik peněz firma do vývoje svých automatizovaných systémů od té doby investovala, není zřejmé, Amazon však tvrdí, že se mu jeho investice vyplatila.

„Roboti pro nás mají mnoho přínosů,“ vysvětluje Šmíd. „Například šetří čas. Dříve od přijetí objednávky po její expedici uplynuly hodiny, nyní jsme se dostali na několik minut.“ Kratší čas expedice znamená větší objem doručeného zboží, vyšší tržby i rostoucí zisk. Roboti šetří i místo ve skladu, protože už nejsou zapotřebí uličky, kterými by zaměstnanci procházeli. „Díky tomu dostaneme do distribučního centra o polovinu více zboží.“

„Roboti jsou ale také stále levnější, umí pracovat 24 hodin denně, nejsou sdružení v odborech a jsou neuvěřitelně výkonní,“ dodává lakonicky Pavel Kysilka, bývalý guvernér České národní banky a ředitel společnosti 6D Academy, který se na trendy průmyslu 4.0 v posledních letech zaměřuje.

Obří symbióza

Že by roboti „kradli“ lidem práci, však Amazon jednoznačně odmítá. „Roboti u nás dělají tu část práce, kterou lze jednoduše automatizovat,“ vysvětluje tiskový mluvčí české odnože firmy Ctibor Jappel. „S tím připravováním o práci je to ale právě naopak, od roku 2012, kdy jsme globálně roboty zařadili do provozů, přibylo v centrech Amazonu přes 400 tisíc nových zaměstnanců a mezi nimi stovky inženýrů a softwarových expertů, kteří se věnují robotizovaných pracovištím. Například v Evropě očekáváme kolem 8 000 nových pracovních míst, přímo souvisejících s těmito distribučními centry.“ Nutno dodat, že firma od té doby vyrostla osminásobně. Zatímco před šesti lety trh firmu ocenil na 100 miliard dolarů, dnes je její valuace k osmi stům miliardám.

Amazon ale plánuje dál zrychlovat. Počítá se zavedením dronů, které by zákazníkům jejich zboží doručovaly vzduchem. Logika je stejná, jako u oranžových podregálových robotů: kratší doba dodání, spokojenější zákazník, rostoucí tržby. V současné době se tento systém vyvíjí v Rakousku, Velké Británii a v Izraeli, na otázku zavedení do ostrého provozu ale firma zatím krčí rameny.

„Je to revoluční myšlenka, ale je stále ve stadiu testování,“ říká o doručovací metodě nazvané Prime Air Šmíd. „Myslím, že technologicky jsme velmi daleko, ale kdy budeme běžně zákazníkům doručovat jejich věci pomocí dronů, nedokážu odhadnout.“

Mezi problémy, se kterými se doručovací drony Amazonu při testech zatím musejí vyrovnávat, patří špatné počasí a státní regulace. „Když byla mlha, déšť nebo tma, máme problémy,“ přiznává Šmíd.

Drony, které budou v Česku doručovat zásilky půl hodiny od objednávky, nejspíš nejsou proto otázkou příštích několika měsíců. Na druhé straně, na to že to budou příliš vzdálené roky, bych si také nevsadil.

720p 360p
PROC - Roboti

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744