Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

REPORTÁŽ: Nestávkují, nechtějí přidat a jedou non-stop. Česko na prahu éry robotů

REPORTÁŽ: Nestávkují, nechtějí přidat a jedou non-stop. Česko na prahu éry robotů

V průmyslu se v globálním měřítku odehrávají změny, které zásadním způsobem promění život na Zemi. Pro Česko představuje tzv. čtvrtá průmyslová revoluce a s ní spojené trendy jako digitalizace a automatizace cestu, jak do budoucna nebýt už jen montovnou s levnou pracovní sílou. Alespoň tak zní optimistické prognózy, na druhé straně běží diskuze o osudu lidí, kteří by mohli přijít o práci. Faktem je, že tam, kde digitalizaci a robotizaci zavedli, si nové technologie nemohou vynachválit. Zveřejňujeme další text z prvního čísla magazínu InfoLab, který se mimo jiné proměnám práce a průmyslu věnoval.

Roboti nejsou unavení, nepotřebují přestávku na oběd nebo cigaretu, natož aby čerpali dovolenou. Stručně řečeno: jsou ve všech ohledech disciplinovanější a výkonnější. Přesto ředitel pro digitalizaci české pobočky Siemens Leoš Dvořák upozorňuje, že většina výrobních podniků už sice investovala do moderních účetních systémů propojených s řízením logistiky, skladového hospodářství a podobně, avšak k implementaci moderních digitálních technologií a řešení přímo do výroby se zas tak nemají. Výjimku tvoří pouze automobilový průmysl. Kolik procent práce na výrobních linkách (a za jaké náklady) roboti zastanou třeba ve Škodě Mladá Boleslav, se nám ale zjistit nepodařilo. Podle Zdeňka Štěpánka z jejich tiskového oddělení podnik podobnými daty nedisponuje.

Krutá hra čísel

To bývalý člen představenstva automobilky Volkswagen zodpovědný za lidské zdroje Horst Neumann byl již před lety otevřenější: zatímco hodina lidské práce — včetně nákladů na penzijní a zdravotní pojištění — stojí firmu čtyřicet eur, hodinové náklady na práci robota vycházejí na pět eur. Robotizace se přitom ani zdaleka netýká jen automobilového průmyslu, postupně se k ní přiklání také strojírenství, zdravotnictví, oděvní a obuvnický průmysl nebo farmacie a další sektory ekonomiky. Pozoruhodné přitom je, jak zástupci firem odmítají o tomto fenoménu hovořit. Nejspíš se obávají negativních reakcí veřejnosti, které souvisí s úbytkem pracovních míst. Ostatně není se co divit, podle nejčernějších odhadů přijde o práci až čtyřicet procent lidí.

Dopady robotizace na svět práce a její celospolečenské souvislosti popisuje na INFO.CZ hned několik textů, z pohledu firem se ale celá věc jeví skoro jako pohádka. A nejde jen o hodinové náklady, jak připomínají Radek Novák a Tereza Hrtúsová ve své studii nazvané Český průmysl se bez robotů neobejde. Výhodou robotů je vedle ceny i to, že můžou pracovat 24 hodin denně, nepotřebují odpočinek, natož spánek, nechtějí zvyšovat mzdu a ani nestávkují. Navíc díky nim mohou firmy vykrývat sezónní špičky, kdy nemohou sehnat zaměstnance.

Leoš Dvořák je zároveň přesvědčený, že rozvoj digitalizace v průmyslové výrobě přinese nejen nové pracovní příležitosti, ale i zcela nové obchodní modely a nové obory, které dnes ještě nejsou známy. Podobně to vidí také v mladoboleslavské Škodovce. „Bude třeba více kvalifikované práce, více programátorů, více softwarových inženýrů. Zejména jednoduché činnosti budou postupně přebírat stroje. Tento proces již probíhá. Pro Škoda Auto je důležité jej dobře zvládnout a provést změnami naše zaměstnance,“ říká Štěpánek. Úkolem podniku podle něj bude efektivně řídit profesní dráhu zaměstnanců. Od nich se zase očekává otevřenost ke změnám a schopnost adaptace.

720p 360p
PROC - Roboti

Manuální práce přežije

Dvořák zase cituje studii, jejíž autoři očekávají návrat řady pracovních míst z Asie zpět do Evropy. „Pokud se podíváme na situaci českého průmyslu, vidíme, že se aktuálně rozvíjí nejvíce z celé Evropy a procentuální podíl průmyslu na národním HDP je zde největší také v rámci celé Evropy. A předpovědi říkají, že i nadále poroste.“ Co to znamená? 
Podle Dvořáka je odpověď 
jednoduchá: český průmysl poroste a bude vyrábět více produktů, což znamená i více pracovních míst. „V žádném případě se nestane to, že by každá pracovní pozice byla nahrazena robotem. Stále zde bude existovat mnoho manuální práce.“ Problém ale spatřuje v tom, že disponujeme malým počtem kvalifikovaných lidí. „Vážně se proto obávám, jestli budeme schopni obsadit nové pozice, které Průmysl 4.0 vytvoří.“

A jak bude plně digitalizovaný a robotizovaný podnik budoucnosti vypadat? I v tom má ředitel pro digitalizaci české pobočky Siemens jasno. „Bude mít horizontálně a vertikálně integrovaný výrobní proces, bude sbírat data napříč celým výrobním procesem a bude díky nim pružně optimalizovat svou výrobu, distribuci, logistiku, bude také schopen předpovídat své budoucí potřeby.“ Tak daleko ale zatím nejsme. Navzdory tomu, že jsou na technologickou změnu lépe připravené větší podniky a korporace, i u nás už existují menší podniky s osvícenými majiteli, kteří došli k závěru, že jim z důvodu přežití nezbývá nic jiného, než se moderními technologiemi, které jim pomohou zvýšit produktivitu, flexibilitu, kvalitu a snížit náklady, musí zabývat.

1080p 720p 360p
Roboti v distribučním centru Amazonu

Robopivo

Pokud se vypravíte na exkurzi pivovaru ve Svijanech, na první pohled vás zarazí, že zde skoro nenarazíte na člověka.
 Pivovar v současnosti provozuje čtyři roboty na úseku paletizace a depaletizece sudů a přepravek. Náklady na jejich pořízení se firmě díky úspoře mezd vrátily během zhruba dvou let. Řekl nám to tiskový mluvčí pivovaru Luboš Spálovský s tím, že v současné době by byla návratnost této investice ještě rychlejší. „V našem případě ovšem nešlo v první řadě o úsporu personálních nákladů. Roboty jsme si vybrali primárně proto, že zabírají malý prostor a vykonají přitom stejnou práci jako stroje o větší rozloze, jsou spolehlivé a jejich údržba je velmi jednoduchá. Druhým důvodem byla snaha o odstranění namáhavé lidské práce. O manuální práci není zájem, takže je na tomto úseku obtížné zajistit dostatek pracovních sil.“

Neoddiskutovatelný přínos moderních technologií lze ilustrovat na robotické chirurgii. Robotický operační systém totiž lékařům umožňuje lepší přístup do míst hluboko uvnitř lidského těla a provádění přesných zákroků i v blízkosti důležitých orgánů, cév nebo nervů. To předurčuje jeho využití na složité onkologické operace prostaty, rekta nebo dělohy. Dále přibudou operace ledvin, cévní a kardiochirurgické operace. Už nyní se v České republice roboticky operuje přibližně třicet procent nádorů prostaty. „Na naší klinice plánujeme pouze robotem asistované výkony. V západní Evropě nebo v USA operují i více než osmdesát procent těchto případů roboticky a dosahují díky tomu i nižší mortality,“ vysvětluje přednosta zdejší Urologické kliniky Miloš Broďák.


Text vyšel v prvním čísle magazínu InfoLab, který připravila redakce INFO.CZ

InfoLab

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1