Články odjinud

REPORTÁŽ: Nestávkují, nechtějí přidat a jedou non-stop. Česko na prahu éry robotů

REPORTÁŽ: Nestávkují, nechtějí přidat a jedou non-stop. Česko na prahu éry robotů

V průmyslu se v globálním měřítku odehrávají změny, které zásadním způsobem promění život na Zemi. Pro Česko představuje tzv. čtvrtá průmyslová revoluce a s ní spojené trendy jako digitalizace a automatizace cestu, jak do budoucna nebýt už jen montovnou s levnou pracovní sílou. Alespoň tak zní optimistické prognózy, na druhé straně běží diskuze o osudu lidí, kteří by mohli přijít o práci. Faktem je, že tam, kde digitalizaci a robotizaci zavedli, si nové technologie nemohou vynachválit. Zveřejňujeme další text z prvního čísla magazínu InfoLab, který se mimo jiné proměnám práce a průmyslu věnoval.

Roboti nejsou unavení, nepotřebují přestávku na oběd nebo cigaretu, natož aby čerpali dovolenou. Stručně řečeno: jsou ve všech ohledech disciplinovanější a výkonnější. Přesto ředitel pro digitalizaci české pobočky Siemens Leoš Dvořák upozorňuje, že většina výrobních podniků už sice investovala do moderních účetních systémů propojených s řízením logistiky, skladového hospodářství a podobně, avšak k implementaci moderních digitálních technologií a řešení přímo do výroby se zas tak nemají. Výjimku tvoří pouze automobilový průmysl. Kolik procent práce na výrobních linkách (a za jaké náklady) roboti zastanou třeba ve Škodě Mladá Boleslav, se nám ale zjistit nepodařilo. Podle Zdeňka Štěpánka z jejich tiskového oddělení podnik podobnými daty nedisponuje.

Krutá hra čísel

To bývalý člen představenstva automobilky Volkswagen zodpovědný za lidské zdroje Horst Neumann byl již před lety otevřenější: zatímco hodina lidské práce — včetně nákladů na penzijní a zdravotní pojištění — stojí firmu čtyřicet eur, hodinové náklady na práci robota vycházejí na pět eur. Robotizace se přitom ani zdaleka netýká jen automobilového průmyslu, postupně se k ní přiklání také strojírenství, zdravotnictví, oděvní a obuvnický průmysl nebo farmacie a další sektory ekonomiky. Pozoruhodné přitom je, jak zástupci firem odmítají o tomto fenoménu hovořit. Nejspíš se obávají negativních reakcí veřejnosti, které souvisí s úbytkem pracovních míst. Ostatně není se co divit, podle nejčernějších odhadů přijde o práci až čtyřicet procent lidí.

Dopady robotizace na svět práce a její celospolečenské souvislosti popisuje na INFO.CZ hned několik textů, z pohledu firem se ale celá věc jeví skoro jako pohádka. A nejde jen o hodinové náklady, jak připomínají Radek Novák a Tereza Hrtúsová ve své studii nazvané Český průmysl se bez robotů neobejde. Výhodou robotů je vedle ceny i to, že můžou pracovat 24 hodin denně, nepotřebují odpočinek, natož spánek, nechtějí zvyšovat mzdu a ani nestávkují. Navíc díky nim mohou firmy vykrývat sezónní špičky, kdy nemohou sehnat zaměstnance.

Leoš Dvořák je zároveň přesvědčený, že rozvoj digitalizace v průmyslové výrobě přinese nejen nové pracovní příležitosti, ale i zcela nové obchodní modely a nové obory, které dnes ještě nejsou známy. Podobně to vidí také v mladoboleslavské Škodovce. „Bude třeba více kvalifikované práce, více programátorů, více softwarových inženýrů. Zejména jednoduché činnosti budou postupně přebírat stroje. Tento proces již probíhá. Pro Škoda Auto je důležité jej dobře zvládnout a provést změnami naše zaměstnance,“ říká Štěpánek. Úkolem podniku podle něj bude efektivně řídit profesní dráhu zaměstnanců. Od nich se zase očekává otevřenost ke změnám a schopnost adaptace.

720p 360p
PROC - Roboti

Manuální práce přežije

Dvořák zase cituje studii, jejíž autoři očekávají návrat řady pracovních míst z Asie zpět do Evropy. „Pokud se podíváme na situaci českého průmyslu, vidíme, že se aktuálně rozvíjí nejvíce z celé Evropy a procentuální podíl průmyslu na národním HDP je zde největší také v rámci celé Evropy. A předpovědi říkají, že i nadále poroste.“ Co to znamená? 
Podle Dvořáka je odpověď 
jednoduchá: český průmysl poroste a bude vyrábět více produktů, což znamená i více pracovních míst. „V žádném případě se nestane to, že by každá pracovní pozice byla nahrazena robotem. Stále zde bude existovat mnoho manuální práce.“ Problém ale spatřuje v tom, že disponujeme malým počtem kvalifikovaných lidí. „Vážně se proto obávám, jestli budeme schopni obsadit nové pozice, které Průmysl 4.0 vytvoří.“

A jak bude plně digitalizovaný a robotizovaný podnik budoucnosti vypadat? I v tom má ředitel pro digitalizaci české pobočky Siemens jasno. „Bude mít horizontálně a vertikálně integrovaný výrobní proces, bude sbírat data napříč celým výrobním procesem a bude díky nim pružně optimalizovat svou výrobu, distribuci, logistiku, bude také schopen předpovídat své budoucí potřeby.“ Tak daleko ale zatím nejsme. Navzdory tomu, že jsou na technologickou změnu lépe připravené větší podniky a korporace, i u nás už existují menší podniky s osvícenými majiteli, kteří došli k závěru, že jim z důvodu přežití nezbývá nic jiného, než se moderními technologiemi, které jim pomohou zvýšit produktivitu, flexibilitu, kvalitu a snížit náklady, musí zabývat.

1080p 720p 360p
Roboti v distribučním centru Amazonu

Robopivo

Pokud se vypravíte na exkurzi pivovaru ve Svijanech, na první pohled vás zarazí, že zde skoro nenarazíte na člověka.
 Pivovar v současnosti provozuje čtyři roboty na úseku paletizace a depaletizece sudů a přepravek. Náklady na jejich pořízení se firmě díky úspoře mezd vrátily během zhruba dvou let. Řekl nám to tiskový mluvčí pivovaru Luboš Spálovský s tím, že v současné době by byla návratnost této investice ještě rychlejší. „V našem případě ovšem nešlo v první řadě o úsporu personálních nákladů. Roboty jsme si vybrali primárně proto, že zabírají malý prostor a vykonají přitom stejnou práci jako stroje o větší rozloze, jsou spolehlivé a jejich údržba je velmi jednoduchá. Druhým důvodem byla snaha o odstranění namáhavé lidské práce. O manuální práci není zájem, takže je na tomto úseku obtížné zajistit dostatek pracovních sil.“

Neoddiskutovatelný přínos moderních technologií lze ilustrovat na robotické chirurgii. Robotický operační systém totiž lékařům umožňuje lepší přístup do míst hluboko uvnitř lidského těla a provádění přesných zákroků i v blízkosti důležitých orgánů, cév nebo nervů. To předurčuje jeho využití na složité onkologické operace prostaty, rekta nebo dělohy. Dále přibudou operace ledvin, cévní a kardiochirurgické operace. Už nyní se v České republice roboticky operuje přibližně třicet procent nádorů prostaty. „Na naší klinice plánujeme pouze robotem asistované výkony. V západní Evropě nebo v USA operují i více než osmdesát procent těchto případů roboticky a dosahují díky tomu i nižší mortality,“ vysvětluje přednosta zdejší Urologické kliniky Miloš Broďák.


Text vyšel v prvním čísle magazínu InfoLab, který připravila redakce INFO.CZ

InfoLab

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818