Revoluce v letecké dopravě: Emirates představily letadla, která nemají okna | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v letecké dopravě: Emirates představily letadla, která nemají okna

Revoluce v letecké dopravě: Emirates představily letadla, která nemají okna

Letecká společnost Emirates Airline představila nejnovější řadu letadel, která nemá okna. Místo nich má totiž okna virtuální. Cestující sice ven uvidí, ale jen s pomocí kamer a obrazovek.

Místo toho, aby cestující jednoduše sledovali ubíhající mraky nebo krajinu hluboko pod nimi klasickým okýnkem, v budoucnu je nejspíše čeká jen zprostředkovaný obraz. Jako první tuto inovaci realizovala společnost Emirates Airline. Právě ta totiž tvrdí, že v letadlech bez oken vidí budoucnost, jejich hlavní výhodou bude dle společnosti rychlost a snížená hmotnost.

Prezident společnosti Tim Clark podle serveru BBC tvrdí, že digitální obraz je v podstatě mnohem lepší než ten přirozený. Virtuální okna jsou zatím jen v prvních třídách nejnovějších Boeingů 777-300ER. Podle Clarka by se ale oken měla v budoucnu zbavit všechna letadla.

„Představte si trup, který zvenčí vypadá, že žádná okna nemá. Uvnitř ale jsou. Letadla bez oken mohou rychleji létat, spálit mnohem méně paliva a dokonce mohou létat ve vyšších hladinách.“

Odborníci už ale uvažují o možných rizicích, které tento model může přinést. Profesor Graham Braithwaite z univerzity Cranfield upozorňuje na bezpečnost. „Možnost vidět ven z letadla v krizové situaci je poměrně důležité, zvlášť pokud je nutná evakuace.“

Evropská agentura pro bezpečnost letectví ale tvrdí, že co se týče bezpečnosti, nevidí žádný nepřekonatelný problém, který by letadlo bez oken nějakým výrazným způsobem znevýhodňoval oproti stroji s klasickými kabinovými okny.

Expert v oblasti letectví John Strickland zase potvrzuje slova společnosti, podle něj každé snížení hmotnosti letadla sníží i jeho spotřebu. On osobně by se ale oken zcela nevzdával. „Jsem jimi trochu posedlý. Pro mě by virtuální okno nebylo adekvátní náhradou.“

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.