Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v letecké dopravě: Emirates představily letadla, která nemají okna

Revoluce v letecké dopravě: Emirates představily letadla, která nemají okna

Letecká společnost Emirates Airline představila nejnovější řadu letadel, která nemá okna. Místo nich má totiž okna virtuální. Cestující sice ven uvidí, ale jen s pomocí kamer a obrazovek.

Místo toho, aby cestující jednoduše sledovali ubíhající mraky nebo krajinu hluboko pod nimi klasickým okýnkem, v budoucnu je nejspíše čeká jen zprostředkovaný obraz. Jako první tuto inovaci realizovala společnost Emirates Airline. Právě ta totiž tvrdí, že v letadlech bez oken vidí budoucnost, jejich hlavní výhodou bude dle společnosti rychlost a snížená hmotnost.

Prezident společnosti Tim Clark podle serveru BBC tvrdí, že digitální obraz je v podstatě mnohem lepší než ten přirozený. Virtuální okna jsou zatím jen v prvních třídách nejnovějších Boeingů 777-300ER. Podle Clarka by se ale oken měla v budoucnu zbavit všechna letadla.

„Představte si trup, který zvenčí vypadá, že žádná okna nemá. Uvnitř ale jsou. Letadla bez oken mohou rychleji létat, spálit mnohem méně paliva a dokonce mohou létat ve vyšších hladinách.“

Odborníci už ale uvažují o možných rizicích, které tento model může přinést. Profesor Graham Braithwaite z univerzity Cranfield upozorňuje na bezpečnost. „Možnost vidět ven z letadla v krizové situaci je poměrně důležité, zvlášť pokud je nutná evakuace.“

Evropská agentura pro bezpečnost letectví ale tvrdí, že co se týče bezpečnosti, nevidí žádný nepřekonatelný problém, který by letadlo bez oken nějakým výrazným způsobem znevýhodňoval oproti stroji s klasickými kabinovými okny.

Expert v oblasti letectví John Strickland zase potvrzuje slova společnosti, podle něj každé snížení hmotnosti letadla sníží i jeho spotřebu. On osobně by se ale oken zcela nevzdával. „Jsem jimi trochu posedlý. Pro mě by virtuální okno nebylo adekvátní náhradou.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1