Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Revoluce v zachraňování životů: Speciální drony zajistí signál v místech se špatným pokrytím

Revoluce v zachraňování životů: Speciální drony zajistí signál v místech se špatným pokrytím

Díky dronům si můžeme užít unikátní letecké pohledy na krajinu, budovy nebo infrastrukturu, mohou ale nabídnout mnohem víc. Speciálně vyvinutý dron by mohl poskytnout internetový signál na špatně dostupných místech, kde jeho absence může například komplikovat práci záchranářům.

Špatný mobilní signál je možná pro spotřebitele nepříjemný, mnohem důležitější fakt ale je, že v nouzové situaci se jeho absence promítne na reakční době záchranných složek a tím pádem i na vyšší úmrtnosti.

Signál je obvykle distribuovaný skrze stanice, které bývají pevně spojené se stožárem nebo budovou. Finská společnost Nokia a britský mobilní operátor ale nyní pracují na vysílači, který bude podle BBC zabudovaný v dronu.

V případě nouze by se dron mohl samostatně pohybovat v místě, kde je zrovna potřeba. Poskytoval by tak mobilní připojení 4G v okruhu 50 kilometrů. Problém je, že drony nevydrží ve vzduchu dlouho, zpravidla kolem 30 minut.

Proto americký telekomunikační gigant AT & T vyvinul stroj, který bude neustále napájený kabelem. Dron tak vydrží ve vzduchu 24 hodin denně a může vyletět až do výšky 168 metrů. Společnost AT & T už si nově vyvinutý systém použila, několik dronů vypustila v Portoriku po hurikánu Maria.

Nokia se nyní snaží novou technologií oslovit policii, hasiče a záchranáře a testuje jí spolu s firmou Vodafone v německém Düsseldorfu. „To co vidíme je technologie, která je mnohem rychlejší a levnější než vrtulník, který dnes policie zcela běžně používá,“ řekl serveru viceprezident společnosti Nokia Thorsten Robrecht.

Britský start-up Unmanned Life jde ještě dál, vyvinul totiž software, který je schopný propojit několik dronů a shromáždit tak data například o budově, kterou právě zachvátil požár. Jeden z dronů zajišťuje pokrytí 4G sítí, ty ostatní poskytují živý stream budovy a jejího okolí. Třetina ze strojů je pak opatřená tepelnými senzory a je tak schopná vytvářet tepelnou mapu budovy. Jiné drony jsou zase schopné odhalit strukturální poškození.

Při testování se navíc ukázalo, že drony jsou schopné samostatně přepravit až 5 kilogramů zdravotnických potřeb z jednoho místa na druhé, aniž by k tomu potřebovaly přímý zásah člověka. Vývojáři ale uznávají, že tento projekt bude životaschopný jen tehdy, pokud budou drony schopné autonomního řízení bez toho, aby narážely do překážek nebo do sebe navzájem.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1