Robotičtí spolupracovníci: 7 technologií, které můžou zásadně změnit i vaši práci | info.cz

Články odjinud

Robotičtí spolupracovníci: 7 technologií, které můžou zásadně změnit i vaši práci

Virtuální realita, která boří hranice, biometrické údaje, které bojují pro hackerům a robot jako kreativní ředitel.  Blízká budoucnost nám zřejmě přinese technologie, které budou měnit nejen náš soukromý, ale také pracovní život. Přečtěte si jak. 

Virtuální realita je dnes často spojovaná s herním průmyslem, své uplatnění najde ale i jinde. Speciální brýle mohou například pomáhat stavebním dělníkům, kteří si ještě před příchodem na staveniště mohou prohlédnout riziková místa. Uplatnění najdou i mezi zraněnými profesionálními sportovci, kteří si během zdravotní přestávky mohou procvičovat herní situace.

Využít se dá ale i jinak než jako edukační nástroj, například jako virtuální pracovní prostor. Právě tak VR používá Dylan Hendricks. Ředitel programu Future 50 spolupracuje s kolegy v jiných kancelářích, kteří ale mohou být stovky a tisíce kilometrů daleko. Přitom mohou v reálném čase diskutovat nad holografickými grafy.

Agentura McCann Worldgroup Japan jde s robotickými pracovníky dál, než jsme si doposud dokázali představit. „Zaměstnává“ totiž jednoho z robotů s umělou inteligencí jako kreativního ředitele. Jeho náplní je pomocí speciálních algoritmů vymýšlet nová reklamní sdělení. Podle jeho kolegů tkví jeho výhoda hlavně v tvořivostí a absenci nejrůznějších předsudků.

Spektrum robotů v továrnách je rok od roku pestřejší a jejich výkony preciznější. „Roboti pracují společně s lidským operátorem nebo provádějí kontrolu kvality,“ řekl pro CNN ředitel společnosti Industrial Vision Systems Earl Yardley, který před časem zautomatizoval svůj závod.

K umělé inteligenci upínají zraky také lékaři, mohla by jim totiž výrazně pomáhat s rychlostí a přesností diagnóz. Například průtok krve v srdečních svalech dokáže určit během několika sekund, lékaři tato právě zabere kolem 45 minut. Robot sice nepřevezme práci za lékaře, ale ušetří jim čas a umožní jim věnovat se více pacientům.  

Poněkud kontroverzním tématem jsou čipy. Před časem se některé společnosti rozhodly nabídnout svým zaměstnancům speciální mikročipy, které se zavádějí pod kůži, pomocí kterých by si otevírali dveře, nakupovali v podnikové kantýně nebo se zalogovali do počítačů.

Společnost Spiceworks tvrdí, že do roku 2020 bude na 86 procent podniků využívat pro zabezpečení biometrické údaje, tedy otisky prstů či obličej. Skeny částí těla jsou podle odborníků totiž daleko bezpečnější, než klasická hesla, která bývají často prolomená hackery.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud