Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Rodiče mi nikdy neřekli, že mě milují.“ Unikátní nahrávky odkrývají soukromý život princezny Diany

„Rodiče mi nikdy neřekli, že mě milují.“ Unikátní nahrávky odkrývají soukromý život princezny Diany

Za několik dní uplyne 20 let od smrtelné nehody princezny Diany. Její život skončil 31. srpna 1997 v jednom z tunelů v Paříži. Přestože princeznu stále pronásledovali novináři a částečně mohou zřejmě i za její smrt, i po dvou desetiletích od jejího předčasného odchodu se vynořují podrobnosti z jejího života, o kterých se dřív příliš nevědělo. Na unikátních nahrávkách z počátku 90. let se například Diana svěřuje, že její vztah s rodiči, kteří se záhy rozvedli, byl velice chladný.

„Moji rodiče mi nikdy neřekli, že mě milují. Vůbec. Neobjímali mě nebo něco podobného,“ svěřuje se princezna na videu, které s jejím svolením natočil její hlasový kouč Peter Settelen. Diana také dodala, že svého otce Earla Spencera uhodila, když jí vysvětloval, proč se znovu oženil.

Rozpad vztahu rodičů v ní zřejmě zanechal nezhojitelnou jizvu. Svůj vlastní vztah s princem Charlesem přitom nepopisovala o nic pozitivněji. Jejich sexuální život byl prý „divný, velice divný“. Zásnuby byly podle ní poměrně uspěchané, protože cítila tlak rodičů, přátel i princovy rodiny. Zásnubní prsten jí navléknul po pouhých 13 setkáních.

Celá verze nahrávek bude podle listu The Independent součástí dokumentárního pořadu, který britská televize Chanel 4 uvede u příležitosti 20. výročí úmrtí princezny. Tento plán se proto setkal s kritikou z řad veřejnosti i Dianiných blízkých. „Je to zrada jejího soukromí a soukromí její rodiny,“ uvedla například princeznina blízká přítelkyně Rosa Moncktonová. S uveřejněním soukromých nahrávek naopak souhlasí dlouholetý Dianin sekretář Patrick Jephson, který prohlásil, že princezna se dokázala mnohdy rozčílit a navzdory veřejnému zdání bývala i impulsivní a „plameny její zloby dokázaly občas až nepříjemně pálit“.

„Měla dobrý důvod být naštvaná. Byla uvězněná s vědomím, že její manžel miluje jinou ženu. A měla právo být naštvaná, když chtěla cítit podporu a sympatie, kterých se jí příliš nedostávalo,“ uvedl Jephson. Z nahrávek je podle něj vidět, že princezna byla pod tlakem svých poradců a přátel a také svého stále se odcizujícího manžela, který jako hlavní argument při hádkách používal nařčení, že je psychicky nemocná.

Okolnosti jejího skonu jsou stále částečně nejasné. I po dvaceti letech od jejího úmrtí při dopravní nehodě se objevují nové důkazy a spekulace.

Televizní stanice, která odvysílání záznamů plánuje, se navíc hájí tvrzením, že se jedná o „důležitý historický zdroj“, který dává možnost princezně mluvit sama za sebe.

Záběry z nahrávek už před 13 lety odvysílala jedna americká televize. V Británii se na obrazovkách ale objeví poprvé. Nejedná se přitom o první takové materiály, které unikly na veřejnost. Komplikovaný vztah s Charlesem princezna popisovala už v roce 1991.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1