Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rodiče poslali syna na léčení pro internetově závislé, po dvou dnech na klinice zemřel

Rodiče poslali syna na léčení pro internetově závislé, po dvou dnech na klinice zemřel

Čínské léčebny pro internetově závislé čelí ostré kritice. Tu spustila smrt osmnáctiletého mladíka, který na počátku srpna v jedné z nich podlehl četným zraněním. Policie už dle BBC zadržela ředitele a další čtyři zaměstnance zařízení. 

Rodiče umístili mladíka na začátku srpna do zařízení, které údajně využívá kombinaci psychologického poradenství a tělesného tréninku k léčbě závislosti na internetu. O dva dny později jim personál oznámil, že chlapec byl urychleně převezen do nemocnice, kde následně zemřel.

Příčina smrti není známá. Podle lékařů však mladík utrpěl 20 vnějších a několik vnitřních zranění, uvedli rodiče. „Tělo mého syna bylo pokryto jizvami od hlavy k patě... Když jsem ho poslala do léčebného centra, byl zdravý. Jak mohl zemřít během 48 hodin?“ cituje BBC matku chlapce.

Incident vyvolal vlnu kritiky vůči podobným léčebnám, ale i vůči rodičům mladíka. „Někteří rodiče si neuvědomují vlastní odpovědnost vychovávat (děti), když se objeví problém. Místo toho chtějí, aby situaci vyřešil někdo jiný,“ napsal místní deník.

Kliniky pro boj se závislostí na internetu zůstávají v Číně velmi populární i přes svoje kontroverzní praktiky. Pacienty zde přitom často bijí a podrobují elektrošokům. Loni zabila mladá dívka svoji matku za to, že ji posílala do léčebny, kde ji zneužívali.

Čínské úřady se proto snaží prosadit nový zákon, který by některé metody, jako například elektrošokovou terapii, zakazoval.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1