Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Romové nemusí platit za léky a dalších 5 nejčastějších poplašných zpráv loňského roku. Kterým jste naletěli vy?

Romové nemusí platit za léky a dalších 5 nejčastějších poplašných zpráv loňského roku. Kterým jste naletěli vy?

Afričané upalují špičky banánů zapalovači. V tobogánech číhají nastražené žiletky. Černá sanitka jezdí ulicemi a loví osamělé chodce, které rozprodává na orgány. Podobné poplašné zprávy některé děsí, jiné naopak baví. S rozvojem internetu a sociálních sítí se takzvané hoaxy začaly šířit nevídanou rychlostí. Kterým jste naletěli v loňském roce vy?

Word místo antiviru

Po internetu se prý šíří zákeřný vir, který antivirové programy nedokážou odhalit. Jediným způsobem, jak zjistit, zda je váš počítač v pořádku, je otevřít Word a napsat do něj =rand(200,99). Pokud se po stisknutí klávesy enter nic neděje, počítač nakažený není. Jestli se ale do textu začnou vkládat nahodilé věty, které pokryjí několik stránek, vymažte okamžitě v počítači adresář C:\\WINDOWS\\system a restartujte počítač.

Této zprávy se chytili hlavně ti, kteří se příliš neorientují v IT. Funkce "rand" totiž slouží ke vkládání ilustračního textu do dokumentu. Poučenější lidé díky této funkci dokážou vizualizovat žádané rozložení dokumentu, aby pak ilustrační text vyplnili svým vlastním. Rand tedy ve Wordu začne nahodilý text vkládat všem, nijak ale nedokazuje nákazu počítače. Jisté je jediné – pokud smažete důležitý adresář C:\\WINDOWS\\system, počítač už jen tak nenastartujete.

Romové nemusí platit za léky

Na sociálních sítích se loni začala objevovat informace, podle které Romové nemusí v lékárně platit za léky. Očitý svědek popisoval, že prý viděl, jak skupinka Romů ukázala lékárnici neupřesněný doklad ze sociálky a nemusela doplácet za medikamenty.

Zpráva je nebezpečným hoaxem, který navíc podmiňuje rasovou nenávist. I pokud by se dle svědka jednalo o osoby v hmotné nouzi, které pobírají například příspěvky na bydlení, za léky platit musí stejně jako ostatní.

Varování před teroristickým útokem

Hlavně před Vánoci se šířil hoax, který varoval před údajným nebezpečím, jež hrozilo ze strany muslimů. Verzí zprávy bylo několik, základ byl ale stejný. Někdo našel v nákupním centru, na ulici, nebo benzince peněženku, a když ji vracel jejímu majiteli (ve většině verzí to byla muslimská žena), měl společně s poděkováním uslyšet významné varování, že kolem Vánoc není bezpečné chodit do nákupních center (či jezdit určitou linkou metra, zdržovat se na vánočních trzích a podobně).

Češi jsou v poslední době na podobné informace citliví, protože počet teroristických útoků v okolních zemích roste. Mnozí z adresátů tohoto hoaxu se údajně s podobnými podezřeními, které viděli na sociálních sítích, dokonce obrátili na policii. Ta jednotlivá varování prošetřuje, všechna podobná udání však prozatím vyhodnotila jako poplašné zprávy.

Klíčenky s GPS lokátorem

Na parkovištích, benzinkách i v restauracích se údajně pohybují koordinované kriminální bandy, které rozdávají zdarma krásné přívěsky. Vybírají si záměrně dobře a zámožně vypadající osoby, protože v přívěsku je tajně zabudované GPS, které jim pak ukáže, kde člověk bydlí, aby ho mohli vykrást.

Podobné tipování potenciálních cílů by bylo značně náročné a mělo by celkem nejistý výsledek. Podobný případ, kdy by si zloději někoho vytipovali díky GPS klíčence, se podle policie nikdy nestal.

Otrávené pomeranče

Vir HIV byl už kdysi údajně šířen v banánech. V loňském roce proběhla falešná zpráva, že se vyskytuje v pomerančích, do nichž prý pachatelé vstřikují nakaženou krev. Součástí zprávy byly i fotografie rozříznutých pomerančů s červenými skvrnami. Podle odborníků ale tato nákaza není pravděpodobná.

„Není možné se takto nakazit virem HIV, protože vir HIV nepřežije dlouho mimo lidské tělo. Možnost infikovat se tímto způsobem tedy není možná,“ potvrdil serveru Hoax.cz Jiří Stupka ze Státního zdravotního ústavu.

Ochrana osobních dat na Facebooku

„V reakci na novou politiku FB vás informuji, že všechny mé osobní údaje, ilustrace, kresby, články, karikatury, obrázky, fotografie, videa atd. jsou předmětem mých autorských práv (v souladu s Bernskou úmluvou).“ Podobný text si na svůj facebookový profil vyvěsilo mnoho Čechů. Poplašná zpráva o nových podmínkách užívání sociální sítě mnohé vystrašila a mysleli si, že Mark Zuckerberg už se nemůže dočkat, až jim ukradne veškeré soukromé fotografie.

Facebook skutečně změnil své Zásady používání dat, fotografie ani videa ale krást nehodlá. Své osobní údaje nejlépe ochráníte spíše vhodným nastavením soukromí vašeho profilu tak, aby se zobrazoval například jen vašim přátelům.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1