Rozpínající se oceán i drtivá eroze. 7 afrických vělkoměst bojujících o záchranu | info.cz

Články odjinud

Rozpínající se oceán i drtivá eroze. 7 afrických vělkoměst bojujících o záchranu

Ve středu Evropy možná zatím nejsou změny klimatu nijak zvlášť patrné, v Africe jim ale věnují stále větší pozornost. Nebezpečí dávno nehrozí jen ze strany pouště, která pohlcuje příbytky lidí žijících na jejím okraji, do hry vstoupil rovněž oceán. Velkoměsta má zachránit projekt Resilient Cities.

Projekt Resilient Cities (pozn. Odolná města), jehož sponzorem je Rockefellerova nadace, si klade smělý cíl – chce pomoci africkým velkoměstům vyrovnat se s přírodou, která na civilizaci útočí v souvislosti se změnami klimatu. Obydlené plochy ukusuje nejen nelítostná poušť, ale také rozbouřená mořská hladina, která útočí na písečné pláže a způsobuje jejich erozi.

Na program, který má zabránit rozšiřování pouští, pomoci zlepšit infrastrukturu, přístup k energiím a bydlení, nadace uvolnila pro Afriku 164 milionů dolarů. „Co se týče urbanizace, stojí Afrika v rámci světa v čelní linii. Lidé se stěhují z vesnic do měst v dosud nevídaném množství,“ řekl pro CNN vedoucí projektu Resilient Cities Michael Berkowitz.

Dakar

To je i případ dvou a půlmilionové metropole Senegalu, kterou v minulosti proslavila slavná rallye. V roce 2013 odborníci spočítali, že by mohlo moře do roku 2080 pohltit na 300 budov a 60 procent pláží, které sem táhnou turisty, by mohlo zmizet v nenávratnu. K potížím města je třeba připočíst bleskové záplavy, které v posledních letech tamní obyvatele ohrožují. S rostoucím výskytem srážek také roste počet moskytů, což ztěžuje boj s malárií.

Projekt se v rámci Dakaru zaměří na obnovu zelených ploch, plýtvání a zlepšení dopravní infrastruktury. „Změny klimatu mají vliv na změny srážkového modelu. V místech, kde donedávna bylo sucho, prší a naopak. Zelené plochy pomáhají situaci zlepšovat, jelikož vodu zadržují. Je to vlastně taková velká houba. V suchých měsících naopak slouží jako zásobárna vody,“ vysvětlil Berkowitz.

Lagos

Třináct milionů obyvatel řadí Lagos mezi největší města světa. Nigerijskou metropoli sužuje hned několik problémů, mezi ně patří špatná kvalita ovzduší, doprava, pobřežní eroze nebo bleskové povodně. Součástí Lagosu je Viktoriin ostrov, který každoročně vyhledávají davy turistů. Kvalita vody se ale v posledních letech rapidně zhoršila kvůli stoupající hladině moře, které s sebou odnáší stále více nečistot z pobřeží.

Luxor

Prastaré město, které Řekové nazývali Théby, chce v rámci finanční pomoci zatočit s nezaměstnaností a docílit celkové modernizace. Egyptská vláda chce oživit turistický ruch a rozdělit ekonomické aktivity v místě do různých oblastí. Luxor se často potýká s výpadky energií, subvence tak budou směřovat i do této oblasti. Výsledkem by mělo být rozsáhlé muzeum pod širým nebem, které opět přitáhne davy ke starodávným chrámovým komplexům Luxor a Karnak.

Kapské Město

Vysoká míra nezaměstnanosti je podle odborníků klíčovým faktorem bujení chudoby v legislativním hlavním městě Jihoafrické republiky. Úkolem, který si Kapské Město předsevzalo splnit, tak je nastartovat ekonomický růst, odstranit nespokojenost obyvatel a omezit tak výskyt nepokojů, ke kterým dochází. Město chce rovněž najít způsob, jak se vypořádat s neúnosnými vlnami veder, záplavami a zastaralou infrastrukturou.

Durban

Průzračná tyrkysová voda a bílé písečné pláže přitahují do jihoafrického Durbanu zástupy turistů. I zdánlivá pohoda má svou odvrácenou tvář, a tak třímilionové město čeká výzva. Darované finanční prostředky chce využít na boj se suchem a odvrácení pobřežní eroze, která by jej v budoucnosti mohla připravit o zástupy slunících se dovolenkářů.

Kigali

Hlavní město Rwandy se i po dvaceti letech, které uplynuly, stále zotavuje z genocidy. Prudký nárůst počtu obyvatel měst způsobil problémy s už tak přetíženou infrastrukturou, výpadky dodávek energií a nedostatečnou kapacitu v oblasti bydlení. Pokud na přelidněné město udeří povodně, k potížím se navíc kromě katastrofy samotné přidává vysoké riziko vzniku epidemií.

Accra

Nedostatečné dodávky elektrické energie a znečištění příměstských lagun působí potíže v Ghaně. Accra navíc neustále balancuje na hranici ohrožení epidemií cholery, která by ve městě čítajícím více než dva a čtvrt milionu obyvatel mohla skončit katastrofálně. Místní úřady se tak chtějí zaměřit na sanitaci města, stejně jako na ochranu proti povodním a skoncování s plýtváním.

Projektu se celkem účastní rovná stovka afrických měst, sami autoři projektu ale tvrdí, že zvýšení odolnosti lidských sídel je jen prvním krokem. „Je řada věcí, které skutečně dělají město odolným. Soudržné komunity, kde dbá jeden soused na druhého, lepší systém dopravy, mobilita, kvalita ovzduší, ale i smysluplně vybudované prostředí a architektura města – to vše nelze vybudovat, za rok, dva nebo i tři. Je to práce pro celou generaci,“ říká Michael Berkowitz, kterému se ale líbí, jak proces postupuje v případě senegalského Dakaru. „Je vidět, že se spousta energie vynakládá správným směrem.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud