Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská policie pátrala po mimozemšťanech. Dokonce o tom sepsala hlášení, to teď baví sociální sítě

Ruská policie pátrala po mimozemšťanech. Dokonce o tom sepsala hlášení, to teď baví sociální sítě

Policie na jihu evropského Ruska pátrala po sedmimetrových mimozemských bytostech, jejichž výskyt na předměstí Krasnodaru ohlásil úřadům bdělý občan. Hlídka sice na místě nic nevypátrala, ale na jejím hlášení si s chutí smlsla místní i celostátní média.

"Obyvatel vsi Vodniki se 2. června okolo 04:00 nacházel na silnici u krasnodarského (sídliště) Vitaminkombinat a uviděl, jak vesmírné lodě v blízkém lesíku provedly výsadek mimozemšťanů, sedmi bytostí v stříbrných skafandrech o vzrůstu asi sedmi metrů," stojí v oficiálním hlášení z výjezdu.

Policisté vše popsali do detailu. "Vzhledem k tomu, že akce nebyla povolena vládou a vesmírné lodě narušily vzdušný prostor Ruské federace, se občan obrátil na policii," napsal nadporučík Alexej Grečiškin v hlášení svému náčelníkovi s tím, že pátrání na místě činu bylo negativní: "Očití svědci nezjištěni, narušení veřejného pořádku nezjištěno, vesmírné lodi nezjištěny." Nicméně navrhl celý případ k dalšímu prověřování.

Krasnodarská policie na dotazy novinářů vysvětlila, že strážníci jsou ze zákona povinni prověřovat všechna hlášení od občanů - a že v dotyčném případě, jakkoli podivném, oznamovatel mimozemského výsadku nejevil známky ani opilosti, ani požití jiných omamných látek, poznamenal server Newsru.com.

Novinka o mimozemském výsadku podle agentury Regnum vyvolala debaty na sociálních sítích: nevěřící většina vše shledala abnormální hloupostí, ale další míní, že "mimozemšťanům se u nás nelíbilo, a tak rychle odletěli".

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1