Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruská pomsta za americký úder v Sýrii? Skupině hackerů šéfuje Kreml, ukazují indicie

Ruská pomsta za americký úder v Sýrii? Skupině hackerů šéfuje Kreml, ukazují indicie

Zvýšené úniky informací, které veřejnosti v poslední době poskytuje hackerská skupina Shadow Brokers, mohou být odvetou ruského prezidenta Vladimira Putina za bombardování syrské základny americkými raketami tomahawk.

K této domněnce vede bezpečnostní analytiky fakt, že hackerská skupina, která ohlásila „odchod do důchodu“ na počátku ledna, jen krátkou chvíli před inaugurací prezidenta Donalda Trumpa, se po raketových útocích probrala zpátky k životu. Shadow Brokers se zaměřují na zveřejňování dokumentů americké Národní bezpečnostní agentury (NSA).

Právě poté, co se administrativa Donalda Trumpa rozhodla k odvetnému útoku na syrskou základnu kvůli použití chemických zbraní, se skupina vrátila k života a uvolnila další dávku materiálů o NSA. Rusko, spojenec syrského režimu, americký útok ostře odsoudilo.

Nasposledy Shadow Brokers zveřejnili informace, že hackeři americké NSA pronikli do mezibankovní sítě SWIFT sloužící k mezibankovním převodům a sledovali blízkovýchodní bankovní domy. Národní bezpečnostní agentura zprávu nekomentovala.

„Myslím, že se mezi USA a Ruskem děje něco, z čeho jsme schopni vidět jenom část,“ komentuje současnou napjatou situaci Bruce Scheier z technologické společnosti IBM Resilient.

Hackeři Shadow Brokers o sobě tvrdí, že jsou skupinou amerických voličů, kteří ztratili iluze. Jedním dechem však mnohovýznamně dodávají: „Jsme ti, kteří vás do úřadu amerického prezidenta dostali.“ A právě to je voda na mlýn spekulantům, kteří vinili ruské hackery a internetové trolly z vměšování se do amerických prezidentských voleb.

„Jde téměř určitě o ruskou vládní agenturu,“ říká Jake Williams, zakladatel technologické společnosti Rendition Infosec. „Ať již jde o ruskou agenturu či jen o skupinu kontrolovanou ruskou vládou, všechny indicie ukazují tím směrem,“ dodává Williams.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744