Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ruské loďstvo krouží kolem podmořských internetových kabelů. Jejich přerušení by byla katastrofa

Ruské loďstvo krouží kolem podmořských internetových kabelů. Jejich přerušení by byla katastrofa

Ruské loďstvo se v posledních měsících až příliš přibližovalo k podmořským komunikačním a internetovým kabelům, jejichž přerušení by znamenalo pro země NATO podstatnou hrozbu. Prohlásil to maršál britského letectva a budoucí předseda Vojenského výboru NATO Stuart Peach. 

Podmořské kabely jsou pro komunikaci mezi Evropou a Amerikou naprosto zásadní, připomíná britský deník Guardian. „Jde o riziko pro způsob života, jak jej známe,“ řekl Peach. „Přerušení kabelů by znamenalo katastrofální důsledky jak pro mezinárodní obchod, tak pro internet,“ dodal.

Skrze tyto kabely prochází 97 procent globální komunikace a jen díky nim jsou denně uzavřeny obchodní transakce za 10 bilionů dolarů.

Země NATO podle Peache musejí hrozbám, které představuje ruské pojetí nekonvenčních konfliktů, čelit – v tomto případě mimo jiné i modernizací vlastního loďstva. „V reakci na hrozby modernizace ruského námořnictva musí Velká Británie i další členské státy NATO rovněž modernizovat své flotily,“ uvedl britský maršál.

Velká Británie, USA i další země NATO pravidelně upozorňují, že Rusko po anexi Krymu představuje pro některé evropské státy zvýšenou bezpečnostní hrozbu.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1