Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové na Sibiři cvičí bojové kněží. Posadí je do obrněnců

Rusové na Sibiři cvičí bojové kněží. Posadí je do obrněnců

Ruská armáda hodlá zapojit pravoslavné kněží ve větší míře do bojových operací. Respektive je připravit na krizové situace. První desítky jich teď na Sibiři podstoupí výcvik, informuje státní agentura TASS.

30 armádních kaplanů podstoupí výcvik zaměřený na krizovou komunikaci a obsluhu obrněných pěchotních vozidel BMD-4M. Cílem je připravit je na krajní situace, kdy by nově měli více zasahovat do samotného dění na bojišti.

Představa zuřivých pravoslavných vousáčů se zbraněmi v rukou ale není na místě. Armádní představitelé ujišťují, že celý výcvik má být zaměřený jen na větší podpůrnou roli kaplanů.

„Kněží působící s výsadkáři v horkých zónách jsou často nuceni evakuovat zraněné vojáky v pěchotních vozidlech,“ vysvětlil zástupce diecéze v Omsku ruské státní tiskové agentuře. „Je dobře, když je kněz „vojákem“ a ví z vlastní zkušenosti, co a jak dělat. Ale co když není?“ dodává řečnickou otázku.

Zkrátka: Rusové chtějí být připraveni na situaci, kdy kněz bude tím posledním, kdo se zmůže na akci. Ať už by to mělo aktuálně být v sýrii, kde Rusové dál působí na obranu prezidenta Bašára Asada, nebo na jakémkoli jiném bojišti.

720p 360p

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1