Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rusové naučili robota střílet oběma rukama. Prý ho ale neplánují použít k boji

Rusové naučili robota střílet oběma rukama. Prý ho ale neplánují použít k boji

Rusko, které plánuje v roce 2021 vyslat do vesmíru robota podobného člověku, v rámci přípravy naučilo vesmírného robota Fjodora střílet do terčů oběma rukama. Úspěchem se pochlubil na sociálních sítích vicepremiér Dmitrij Rogozin, který kromě vesmírného programu má na starosti také ruský zbrojní průmysl.

Robot tentokráte soutěžil se střeleckým instruktorem, přičemž pálil do různých terčů oběma rukama, napsal vicepremiér, aniž by prozradil výsledek zápolení. Střelba má podle něj posloužit k rozpracování jemné motoriky i robotova rozhodování.

Na internetu vyvolala informace záplavu komentářů, sahajících od návrhu, že takový chlapík by měl zastupovat Rusko v Radě bezpečnosti OSN, až po poznámku, že k obsluze ruského Terminátora bude třeba sehnat zatraceně dlouhý drát.

Vicepremiér nicméně tvrdí, že nejde o vytvoření nějakého Terminátora, i když bojoví roboti představují klíč k vytvoření intelektuálních strojů vybavených umělou inteligencí.

Rogozin o vývoji ruského robota informoval loni v říjnu s tím, že dal pokyn zařízení přizpůsobit k účasti na příštích vesmírných expedicích. Robot je podle něj schopen samostatně volit optimální řešení a některé úkoly je s to plnit samostatně. V případě potřeby se má stát avatarem, který na vzdálenost tisíců kilometrů bude přesně opakovat počínání svého velitele, anebo plnit pokyny operátora.

Prvním androidem na oběžné dráze se stal v srpnu 2013 malý mluvící robot Kirobo, kterého na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) dopravila japonská nákladní loď H-II HTV-4. Kirobo dokázal analyzovat položený dotaz a s pomocí slov vybraných z vlastního slovníku sestavit odpověď. Tohle může vypadat jen jako krůček, ale pro roboty to bude velký krok, řekl humanoid novinářům před odletem.

S robotem Fjodorem se loni v říjnu setkal patriarcha ruské pravoslavné církve Kirill. Chvíli na sebe mlčky hleděli, než Fjodor nečekaně natáhl ruku k nebesům a pak nabídl hlavě církve otevřenou dlaň. Patriarcha, který nic takového nečekal, zprvu automaticky natáhl ruku, než se vzpamatoval, vylíčil server Newsru.com.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744