Rusové nostalgicky vzpomínají na Sovětský svaz. Nejčastěji ti, kteří ho moc nezažili | info.cz

Články odjinud

Rusové nostalgicky vzpomínají na Sovětský svaz. Nejčastěji ti, kteří ho moc nezažili

Téměř všechny země bývalého socialistického bloku zažily v posledních letech boom nostalgického vzpomínání na časy minulé. Česká televize slavila před pár lety velký úspěch s pořadem Retro, v Berlíně je Muzeum NDR permanentně narvané k prasknutí. Zatímco generace současných padesátníků se dnes melancholicky vrací především k protirežimní revoltě 80. let a roku 1989, které si připomíná u Hřebejkových filmů, vztah starších generací k socialismu je daleko komplikovanější. Jinak tomu není ani v současném Rusku.

Dobu tzv. rozvinutého socialismu však v Rusku paradoxně neopěvují starší ročníky, jež si ještě pamatují poválečnou bídu, ale lidé, kteří v socialismu prožili maximálně deset let života, nebo se dokonce narodili až po rozpadu Sovětského svazu.

Na ruském internetu se v posledních letech množí webové stránky a účty sociální sítě VKontaktě, kde lidé projevují ke starým časům nekritický obdiv: „V Sovětském svazu bylo všechno! Žili jsme v nejlepší zemi na světě, ostatní státy si nás vážily a vyráběli jsme jen zboží nejvyšší kvality.“

Ódy na SSSR jdou mnohdy tak daleko, že se lidé nezdráhají idealizovat nejen propagandou podporovanou fasádu režimu, ale i její odvrácenou tvář. Někteří tak s povděkem kvitují i fakt, že kožená bunda se dala pohodlně ušít z několika desítek párů starých boxerských rukavic nebo že diametr sovětských cigaret byl 7,62 milimetru, takže se továrny na cigarety mohly v případě potřeby rychle přeorientovat na výrobu munice.

Celý článek si můžete přečíst na webu Reflex.cz.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud