Ruští trollové šíří dezinformace o očkování. Podle studie mají za cíl rozdělit společnost a šířit malware | info.cz

Články odjinud

Ruští trollové šíří dezinformace o očkování. Podle studie mají za cíl rozdělit společnost a šířit malware

Podle serveru BBC ruští trollové na sociální síti Twitter šíří dezinformace o očkovacích látkách. Podle výzkumníků se snaží vytvořit rozbroje ve společnosti a také rozšiřovat malware.

Za šířením příspěvků stojí podle BBC stejné účty, prostřednictvím kterých se ruští trollové snažili ovlivňovat volby ve Spojených státech. Tvrdí to studie, která prozkoumala tisíce tweetů zveřejněných mezi lety 2014 a 2017.

Většina americké společnosti věří, že vakcíny jsou bezpečné a efektivní. Pohled na Twitter ale budí poněkud jiný dojem. Podle studie zveřejněné v časopise Public Health to spíše působí, že je veřejnost rozdělená na dva neoblomné tábory.

„Významnou část diskusí o očkovacích látkách můžou mít na svědomí falešné účty s řadou skrytých cílů,“ řekl BBC David Broniatowski z George Washington University. Podle vědců více než 250 tweetů o očkování pocházelo z účtů, které jsou spojené s agenturou pro výzkum internetu IRA v Petrohradě. Právě ta podle Spojených států stojí za vměšováním do voleb.

V tweetech se objevují poměrně kontroverzní prohlášení. Jeden z nich dokonce upozorňuje na tajnou vládní databázi očkováním poškozených dětí. Jiné účty mezitím zaplavují sociální síť škodlivými odkazy.

Mýty o očkování autor: Info.cz

Podobný trend jako ve Spojených státech se ale odráží i jinde ve světě. Navzdory vědeckým důkazům stále roste počet lidí, kteří se plošnému očkování brání s tím, že mají právo o svém zdraví rozhodovat sami. Někteří z nich se k tomuto proudu připojili na základě zfalšované zprávě o tom, že vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) způsobuje autismus.

Pokles proočkovanosti ale vede k častějšímu propuknutí nemoci. Jen v Evropě se za prvních šest měsíců roku 2018 spalničkami nakazilo více než 41 tisíc lidí, což je téměř dvojnásobek než za celý loňský rok. Nejvíce nakažených zaznamenalo Srbsko, Ukrajina, Gruzie a Řecko.

Počet neočkovaných dětí ale stoupá i ve Spojených státech nebo v Itálii. Tamní vláda se dokonce rozhodla zrušit zákon, který nutil rodiče své děti očkovat před tím, než nastoupí do školního zařízení.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud