Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rychle a zběsile trhá rekordy. Osmé pokračování akční série za první víkend utržilo přes půl miliardy

720p480p360p240p

Osmý díl populární akční série Rychle a zběsile za první víkend vydělal rekordních 532 milionů dolarů. Tvůrcům se tak víc než dvakrát vrátily náklady, a navíc se jim podařilo přeskočit legendy jako Star Wars nebo Jurský svět.

Světová kina o víkendu praskala ve švech, akční snímek Rychle a zběsile 8 totiž zaznamenal o premiérovém víkendu celosvětově nejvyšší tržby všech dob. Ačkoli ve Spojených státech a Kanadě film utržil „pouhých“ 100 milionů dolarů, ze světa si tvůrci připsali dalších 432 milionů.

S 532 miliony na kontě tak Rychle a zběsile přeskočilo rok a půl starý rekord, který drželo dlouho očekávané pokračování Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí.

Studio Universal Pictures za enormní světové tržby vděčí z velké části Číně, tam dokázal vydělat přes 190 milionů dolarů. Rekordní debut ale zaznamenal v celkem 17 zemích včetně Argentiny, Peru nebo Pákistánu.

Recenze spíše než o akční automobilové honičce uprostřed Havany nebo Berlína, referují o filmu, který je jen vyplněný několika povedenými akcemi, které vzdáleně připomínají první díly celé ságy.

A například podle serveru Independent snímku naprosto chybí pořádná dávka povedeného humoru, který by odlehčil taková témata jako kyberterorismus nebo vězeňské nepokoje.

Tvůrci si z recenzí lámat hlavu nemusejí. Celá série jim totiž podle BoxOfficeMojo vydělala asi 4,5 miliardy dolarů. Současný úspěch také znamená, že se známá série dokáže prosadit i bez zesnulého Paula Walkera.

720p 480p 360p 240p
Rychle a zběsile 7

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1