Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

"Sama doma" po marocku. Televize vysílala tipy, jak zakrýt modřiny po domácím násilí

360p240p

Ženy v Maroku šokoval televizní pořad, který nabídl návod, jak přesně používat make-up, aby zakryly stopy po domácím násilí. Po bouřlivých reakcích se televize omluvila a stáhla pořad ze svých internetových stránek.  

Marocká polostátní televize 2M odvysílala televizní show, která obsahovala návod, jak si mohou místní ženy zakrýt pohmožděniny vzniklé domácím násilím. Informoval o tom The Washington Post. Kosmetička v pořadu názorně předvádí na figurantce, jak zakrýt „monokl“, jako by dělala zcela běžnou konzultaci nad výběrem make-upu. Při líčení ženám radí, jak postupovat, aby make-up vydržel po celý den a zároveň, aby si zbytečně nezpůsobovaly ještě větší bolest: „Po bití je tato část velmi citlivá, proto na ni zbytečně netlačte.“

Pořad vyvolat silné reakce na sociálních sítích, navíc v kontextu, že byl odvysílán dva dny před Mezinárodním dnem proti násilí páchaném na ženách. Nespokojení diváci sepsali petici, kterou vyzvali úřad pro audiovizuální komunikaci, aby proti takovým praktikám zakročil a udělil přísné pokuty pořadu Sabahivat a televizní stanici 2M.

Ta se vzápětí omluvila s tím, že šlo o redakční chybu a nerespektování závažnosti a citlivosti tématu. Zároveň stáhla videozáznam ze svým internetových stránek. Video ale dál koluje na sociálních sítích. 

V Maroku navíc neexistuje zákon, který by domácí násilí řešil. Organizace Human Rights Watch letos v únoru upozornila marockou vládu, aby navrhla normy, které se touto skutečností budou zabývat. V minulosti totiž organizace provedla průzkum, ze kterého vyplynulo, že až 60% marockých žen je vystaveno fyzickému, psychickému nebo sexuálnímu násilí, z toho většina z nich je týrána od svého manžela. 

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1