"Sama doma" po marocku. Televize vysílala tipy, jak zakrýt modřiny po domácím násilí | info.cz

Články odjinud

"Sama doma" po marocku. Televize vysílala tipy, jak zakrýt modřiny po domácím násilí

Ženy v Maroku šokoval televizní pořad, který nabídl návod, jak přesně používat make-up, aby zakryly stopy po domácím násilí. Po bouřlivých reakcích se televize omluvila a stáhla pořad ze svých internetových stránek.  

Marocká polostátní televize 2M odvysílala televizní show, která obsahovala návod, jak si mohou místní ženy zakrýt pohmožděniny vzniklé domácím násilím. Informoval o tom The Washington Post. Kosmetička v pořadu názorně předvádí na figurantce, jak zakrýt „monokl“, jako by dělala zcela běžnou konzultaci nad výběrem make-upu. Při líčení ženám radí, jak postupovat, aby make-up vydržel po celý den a zároveň, aby si zbytečně nezpůsobovaly ještě větší bolest: „Po bití je tato část velmi citlivá, proto na ni zbytečně netlačte.“

Pořad vyvolat silné reakce na sociálních sítích, navíc v kontextu, že byl odvysílán dva dny před Mezinárodním dnem proti násilí páchaném na ženách. Nespokojení diváci sepsali petici, kterou vyzvali úřad pro audiovizuální komunikaci, aby proti takovým praktikám zakročil a udělil přísné pokuty pořadu Sabahivat a televizní stanici 2M.

Ta se vzápětí omluvila s tím, že šlo o redakční chybu a nerespektování závažnosti a citlivosti tématu. Zároveň stáhla videozáznam ze svým internetových stránek. Video ale dál koluje na sociálních sítích. 

V Maroku navíc neexistuje zákon, který by domácí násilí řešil. Organizace Human Rights Watch letos v únoru upozornila marockou vládu, aby navrhla normy, které se touto skutečností budou zabývat. V minulosti totiž organizace provedla průzkum, ze kterého vyplynulo, že až 60% marockých žen je vystaveno fyzickému, psychickému nebo sexuálnímu násilí, z toho většina z nich je týrána od svého manžela. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí 1. dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí 2. dílu

Články odjinud