Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Samota není nemoc. Lidem pomůže, když je nebudou soudit, říká autorka projektu o osamělých lidech

Samota není nemoc. Lidem pomůže, když je nebudou soudit, říká autorka projektu o osamělých lidech

Neměli bychom přistupovat k samotě jako k nemoci, je to součást toho být člověkem, tvrdí v rozhovoru s INFO.CZ kanadská designérka Marissa Kordová. Loni v říjnu spustila stránku s názvem The Loneliness Project, která zprostředkovává příběhy lidé, již se cítí sami. Podle Kordové by společnost měla přestat samotu stigmatizovat. Osamělí si o svém trápení naopak potřebují promluvit, aniž by je někdo soudil.

V potemnělém městě stojí několikapatrový bytový dům. Jen zlehka jej osvětluje hvězdné nebe. Ve spodním patře jsou obchody, nad nimi rozsvícená okna jeho obyvatel. V každém je ale jen jedna silueta. Nikde nežije více lidí.

Interaktivní ilustrace na stránkách The Loneliness Project představuje prostor osamělých duší. Po kliknutí na každé z oken se zobrazí něčí příběh. Autorka Marissa Kordová je sem od loňského října přidává každý týden. Jejím cílem je prolomit stigma, které kolem samoty ve společnosti přetrvává.

„Příběhy, které jsou na webu, ukazují, že samota je běžná, je to normální věc a nikdo není tak osamělý, jak si myslí, že je. Poskytujeme malé okno do životů a myšlenek ostatních lidí. Tím podporujeme empatii a soucit s druhými i se sebou samými,“ míní 26letá kanadská designérka.

Osamělost podle ní vytváří rozpor mezi představou a sny o ideálním společenském životě a realitou všedních dní. Situaci navíc zhoršuje společenské vnímání samoty. To, že se na osamělé lidi nahlíží jako na podivíny, což vede ke strachu příběhy sdílet.

„Vždy lidem pomáhá cítit se lépe, když mohou projevit své city a sdílet je s jinou osobou, která jim porozumí a nebude je soudit. Stigma samoty to dělá velice obtížné. Nejsem terapeutka, ani se nesnažím jí být. Jsem tu jen, abych dala lidem prostor, kde nebudou souzeni za své pocity. Často zjistíte, že nejste jediní, kdo to tak cítí. V tom poznání je síla a útěcha,“ tvrdí Kordová.

Samotu za nemoc nepovažuje. Naopak ji vnímá jako něco, co je člověku přirozené. Upozorňuje však, že nemyslí chronickou osamělost, která lidi vysiluje. Ta je i podle jejího názoru psychickým problémem. Samota způsobená vnějšími důvody, která přijde a zase časem odejde, by se však neměla stigmatizovat.

„Myslím, že samota je v nějakém stupni normální součástí toho být člověkem a měli bychom být opatrní v další stigmatizaci a označování za něco nenormálního a hrozného. Domnívám se, že naše snahy vypořádat se se samotou jsou vlastně nejlépe vynaloženým úsilím ke zmírnění chronické samoty,“ praví a dodává, že by se na osamělé mělo myslet i při plánování měst. Ráda by v nich viděla více veřejného prostoru a míst k procházkám, kde by se lidé mohli přirozeně potkávat.

Zatím se snaží, jak sama říká, dělat svět lepším a milejším místem pro život. Do projektu už dostala více než 1500 příběhů z téměř 70 zemí světa. Lidé je posílají skrze formulář umístěný na konci stránky, v jakémsi suterénu jejího domu. Nejmladšímu přispěvateli byly čtyři roky, nejstaršímu 80.

Samota je na webu zobrazena v několika podobách. Mezi příběhy jsou zážitky lidí, kteří na světě zůstali bez jediné spřízněné duše, ale i těch s širokou rodinou a přáteli. „Samota pro mě znamená žít se svojí ženou. Máme dobrý záměr, ale žádné spojení. Zjistil jsem, že se k sobě nehodíme, ale držíme si zdání šťastného manželského páru,“ popisuje například 39letý muž, jenž uvedl jméno Michael.

Kordovou zaujal ještě jiný příběh. Brazilka Maisa v něm vypráví, jak těžce si musí zvykat na nový život v Kanadě. Zdůrazňuje, že některé pro Kanaďany běžné věci, jsou pro ni novinkou. Nikdy nevyrůstala ve velkém domě, nikdy nevenčila zlatého retrívra v parku a nikdy si nešla bez dohledu zaběhat se svými přáteli.

„Krásně popisuje, jak cítí, že žije v zemi, ve které nevyrůstala. Jako někdo, kdo vždy žil v Kanadě, si myslím, že jsem se z jejího pohledu mnoho naučila,“ doplňuje Kordová.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1