„Sbírka primitivních legend.“ Einstein nekompromisně popsal bibli a náboženství. Cenný dopis jde do dražby | info.cz

Články odjinud

„Sbírka primitivních legend.“ Einstein nekompromisně popsal bibli a náboženství. Cenný dopis jde do dražby

Dopis, ve kterém se slavný vědec Albert Einstein vyjadřuje o Bohu a vztahu k náboženství, půjde znovu do dražby. Světoznámý fyzik ho napsal v roce 1954, tedy rok před svou smrtí, a reagoval v něm na knihu židovského filosofa Erika Gutkinda. Příběh tohoto dopisu teď připomíná deník New York Times.

„Slovo Bůh pro mě není nic jiného, než výraz a produkt lidských slabostí, Bible je sbírka úctyhodných, nicméně primitivních legend,“ píše Einstein v dopise, který odeslal přibližně rok před svou smrtí.

Na jiném místě označuje judaismus a všechna ostatní náboženství za „ztělesnění primitivních pověr“ a konstatuje, že je z něj zklamaný. V další větě ale přiznává, že se navzdory tomu sám Židem cítí být: „Židovský lid, ke kterému patřím a jehož mentalita je ve mně hluboce zakotvená...,“ píše Einstein a dodává, že to není důvod, aby Židy považoval za „lepší lidi“ a vyvyšoval se nad ostatní.

Pozoruhodné je, že navzdory tématu vědec použije slovo „Bůh“ v celém listu jen jednou v pasáži citované v úvodu článku.

Pohled do géniovy mysli?

Přestože se podle některých citací může zdát, že Einstein byl ateistou, není to pravda. Stránku a půl dlouhé psaní poslal Eriku Gutkindovi především jako reakci na jeho knihu, která naznačovala, že vědecký pokrok by mohl lidstvo dovést k celkovému pochopení Boha. 

Dopis samotný se proslavil až mnohem později. A to díky dražbě v roce 2008 – až poté si „Boží dopis“ vysloužil svůj název.

Co se dělo s dopisem před jeho první dražbou dodnes není jasné. Co ale jasné je, je jeho další dražba. Před deseti lety za něj zaplatil neznámý kupec 404 tisíc dolarů. Newyorská akční síň Christie's očekává, že teď by se kupní cena mohla přehoupnout i přes milion dolarů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud