Schizofrenie: Závažné duševní onemocnění, které s rozdvojenou osobností nemá nic společného | info.cz

Články odjinud

Schizofrenie: Závažné duševní onemocnění, které s rozdvojenou osobností nemá nic společného

Schizofrenií onemocní přibližně jedno procento populace, nemoc se může projevovat různě. Většina pacientů se s pomocí lékařů vrací alespoň částečně do normálního života, jiní to štěstí nemají. Jak se vlastně tato závažná nemoc projevuje?

Jak se schizofrenie projevuje?

  • Poruchy myšlení a vnímání
  • Bludy a sluchové halucinace
  • Neschopnost souvislé komunikace

Schizofrenie lékaři rozdělují do několika základních typů. Nejběžnější formou onemocnění je takzvaná paranoidní schizofrenie, tu doprovází například „perzekuční bludy“. V takovém případě je pacient přesvědčený, že ho například někdo neustále sleduje. „Někdy se pod vlivem příznaků nemoci slovně i fyzicky mohou dostat do konfliktu s těmi, kteří se o ně starají, včetně příbuzných,“ řekl pro INFO.CZ předseda České psychiatrické společnosti Martin Anders.

Co schizofrenii spouští?

  • Neobvyklá životní situace
  • Stres
  • Užívání léků, drog nebo alkoholu

Stres nemoc jako takovou nezpůsobí, je ale závažným spouštěčem. Co přesně za schizofrenií stojí, není tak docela jasné. „Nepochybně mohou hrát a také hrají roli genetické předpoklady. Člověk se může narodit s větší či menší dispozicí k tomu, že onemocní schizofrenií, přesto ani lidé s největší dispozicí onemocnět vůbec nemusí. Důležité pro propuknutí nemoci je, jak se zdá, působení stresových faktorů,“ řekl Martin Anders.

Jak schizofrenie probíhá?

Nemoc může mít hned několik podob. Někteří pacienti prodělají jen jednu ataku, jiní se s nimi musí potýkat celý život v nejrůznějších intervalech. Většina z nich se vrátí do běžného života, alespoň v době, kdy není nemoc v akutní fázi, jiní toho schopní nejsou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud