Sebevrahům to jedno není, zjistila studie. A snadný přístup ke zbraním jim jejich čin jenom ulehčuje

vkr

23. 08. 2017 • 08:15

Tvrzení, že pokud se někdo chce zabít, tak se také zabije a je mu jedno jakým způsobem, podle vědců rozhodně neplatí. A nyní to dokázali. Podle nově zveřejněné studie je totiž snadný přístup ke zbrani často rozdílem, který rozhoduje mezi životem a smrtí. To je podstatné zejména v USA, kde si ročně vezme život na dvacet tisíc lidí, informuje server Independent

Vědci obecně přijímané tvrzení vyvrátili na případu amerického státu Maryland. Ten totiž rozdělili na venkovské a městské oblasti, přičemž zjistili, že v první kategorii je počet sebevražd o 35 procent vyšší, než v městském prostředí. Při hledání odpovědi na otázku "Proč" zjistili, že v rurálním území je vyšší míra výskytu zbraní – o 66 procent.

„Důvodem, proč byly sebevraždy ve vesnických oblastech častější, je vyšší výskyt zbraní,“ tvrdí jeden z autorů studie, doktor Paul Nestadt z Univerzity Johna Hopkinse. „Často se tvrdí, že pokud se někdo chystá zabít, tak je nemožné mu v tom zabránit. To ale není pravda, máme o tom nyní celý výzkum podložený vědeckými fakty,“ dodává.

Sebevraždy jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí lidí mladších 45 let, hned po smrtelné nehodě. V roce 2015 si v USA dobrovolně vzalo život zhruba 13 lidí na sto tisíc obyvatel, což je nejvyšší úroveň za posledních 30 let.

V USA ročně střelnou zbraní zemře 32.000 lidí, přičemž v 60 procentech jde o sebevraždy, tři procenta zemřou následkem nehody a zbytek lidí zemře rukou někoho jiného.

SDÍLET